30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aydınlatma Sektörü Yapılması Planlanan Denetimler Hakkında Bilgilendirildi

ANKARA (Enerji Portalı) – Aydınlatma sektöründeki firmalara yapılacak denetimler ile ilgili bilgilendirmenin yapıldığı Aydınlatma Armatürleri Sektör Toplantısı, Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Aydınlatma sektöründeki firmalara yapılacak denetimler ile ilgili bilgilendirmenin yapıldığı Aydınlatma Armatürleri Sektör Toplantısı, Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü‘nde gerçekleştirildi. Toplantıya aydınlatma sektöründe üretici ve ithalatçı konumundaki firmaların temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı gerçekleştirdi. Konarılı konuşmasında, haksız rekabeti önlemek, yerli üreticiyi korumak istediklerini belirtti. Ankara içerisindeki kötü aydınlatma uygulama örneklerinden bahsetti. CE işaretinin usulsüz kullanımı sebebiyle ceza uygulanacağına dikkat çeken Konarılı, ürünlerin teste gönderileceğini ve güvensiz olduğu tespit edilirse cezai yaptırım uygulanacağını belirtti.

Konarılı’nın konuşmasından sonra  bir sunum gerçekleştirerek aydınlatma armatürlerinde dikkat edilmesi gereken hususları katılımcılara aktarıldı. Sunumdaki dikkat çeken başlıklar ise şöyle oldu:

  • Aydınlatma armatürlerinde CE işareti zorunludur.
  • Elektrikli lambalarda enerji etiketi zorunludur. Bakanlık tarafından alınan numunede etiket üstündeki değerler tutmazsa toplatma kararı alınır.
  • Aydınlatma armatürlerinde TS EN 60598 testi zorunludur. Ürün ile ilgili dosyada bu test raporu yer almalıdır.
  • Bir ürünün üzerinde CE işareti ve IP koruma derecesi yazıyorsa; ilgili test raporları firmada olmalıdır. Yoksa bu durum bakanlık tarafından usulsüzlük olarak görülür.
  • Ürünün CE işareti ve teknik dosyası yoksa test ve muayene işlemleri yapılacaktır. Böyle bir durumda test ücreti firma tarafından ödenecektir. Eğer ürün testi geçemezse ceza uygulanacaktır.
  • Ürün üzerinde CE işareti var ve teknik dosyası yoksa bakanlık tarafından firma hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.
  • Denetimler sonucunda uygulanacak ceza tutarı 4.578 TL ile 286.175 TL arasındadır.
  • Ürün dosyası hazırlanırken tek tip farklı güçlerdeki ürünler için (örneğin; 30W’tan 100W’a kadar) tek bir dosya hazırlanması yeterlidir. Ancak her güç için test raporları ayrı ayrı bulundurulmalıdır.
  • Üretici, ürünü teknik mevzuatına uygun ve güvenli olarak piyasaya arz etmek zorundadır. Ürün piyasaya arz edilmeden önce gerekli tüm testler yapılmalıdır.
  • İthalatçılar da üreticiler ile aynı sorumluluklara sahiptir. Toplatma işlemi üreticiye de ithalatçıya da yapılabilir.

Kaynak: Aydınlatma Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.