30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Aydınlatma Alanında Lisansüstü Programın Açılmalı”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türk aydınlatma sektörünü dünya pazarları ile buluşturan IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi devam ediyor.

İstanbul Fuar Merkezi’nde 21 Eylül’e kadar devam edecek olan IstanbulLight, 12. Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ve 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi kapsamında düzenlenen “Aydınlatmada Eğitim ve İnsan Kaynağı” başlıklı oturumda Türkiye’de bu alanda verilen eğitimler ve insan kaynaklarına işveren tarafının bakış açısı ele alındı.

Başkanlığını Prof. Dr. Müjgan Şerefhanoğlu Sözen’in yaptığı oturumda “Prof. Dr. Banu Manav ve Prof. Dr. Önder Güler “Aydınlatma Eğitimine Bakış ve Güncel Yaklaşımlar, Doç. Dr. Nazım Akseker “Karanlığı Kaybetmek: Işık Kirliliği”, Rengin Kocaoğlu ve Prof. Dr. Nilgün Olguntürk “Işığın Renk Sıcaklığının Öğretim Ortamlarında Üniversite Öğrencilerinin Dikkat ve Duygu Durumu Üzerine Etkisi”, Elif Harputluoğu ve Prof. Dr Alpin Köknel Yener de Işığın Renk Sıcaklığının Öğretim Ortamlarında Üniversite Öğrencilerinin Dikkat ve Duygu Durumu Üzerine Etkisi” üzerine görüşlerini aktardılar.

“Aydınlatma alanında lisansüstü bir programın açılması önemli bir ihtiyaç.”

Aydınlatma eğitiminin Türkiye’de yetersiz olduğunun altını çizen Prof. Dr. Banu Manav, “Meslek pratiğinde ekip çalışmasıyla aydınlatma projesi yürütecek meslek sahiplerinin ortak bir terminolojiye sahip olabilmeleri için lisansüstü bir programın açılması önemli bir ihtiyaç.” dedi.

Aydınlatma eğitimi konusunda bilinç oluşturmak hem sektörde çalışan hem de lisansüstü kişilere aydınlatma terminolojisini aktarmak amacıyla Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) tarafından 2014’den beri yılda 2 defa olmak üzere 5 hafta süren, toplam 30 saatlik Aydınlatma Eğitim seminerleri verdiklerini söyledi.

“Görsel şov amaçlı yapılan aydınlatmalar önemli bir enerji israfına neden oluyor.”

“Dikkat çekici olma. geceleri daha güvenli ortam yaratma, tarihi ve önemli yapılara vurgu yapmak amacıyla yapılan aydınlatmalar hem enerjii kaybına hem de hem de büyük bir görüntü kirliğine sebep oluyor.” uyarısında bulunan Doç. Dr. Nazım Akseker, dış alanlarda yapılan aydınlatmanın görüntü kirliğinin temel nedeni olduğunun altını çizdi.

“Eğitim-Öğretim kurumlarında florasan yerine led ışıklandırma kullanılmalı.”

Öğrencinin duygu durumunu ve öğrenme düzeyini ölçmek amacıyla belirlenen bir grup öğrenci üzerinde D2 ve Panos testi uyguladıklarını ve öğrenme düzeyinde çarpıcı farklar gözlemlediklerini ifade eden Prof. Dr. Nilgün Olguntürk, başta üniversiteler olmak üzere tüm öğrenim ortamlarında florasan yerine led ışıklandırma kullanılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

“Aydınlatmada Enerji Verimliliği” oturumu gerçekleştirilecek…

IstanbulLight, Kamu ve Aydınlatma Sektör Buluşması’na ev sahipliği yapacak. Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir, Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Oğuz Can, Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gök koordinasyonunda sektör temsilcilerinin en üst düzeyde katılacağı “Aydınlatmada Enerji Verimliliği” oturumu, 20 Eylül, saat 10:30’da IstanbulLight Fuarı, Ticaret Sahnesi’nde yapılacak.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.