30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aydın’da Jeotermal Enerji Konusunda Hala Kafalar Karışık

AYDIN (Enerji Portalı) – Aydın’daki “Karacasu Sevdalıları Buluşuyor” toplantısında jeotermal enerji tartışıldı.

Karacasu Vakfı öncülüğünde düzenlenen “Karacasu Sevdalıları Buluşuyor” konulu toplantıda jeotermal enerji konusu gündeme geldi. Vakıf Başkanı Mustafa Demir, jeotermal enerji ile ilgili tartışmalarda kuru kuruya muhalefet edilmemesi, gerekli şartların oluşturularak denetimlerin yapılarak sağlıklı şekilde oluşturulması gerektiğini söyledi.

“Körü körüne karşı çıkmayalım.”

Jeotermal enerji ile ilgili sosyal medyada dolaşan çok miktarda kirli bilgi olduğunu dikkat çeken Demir, “Sağlığımızdan, çevremizden, değerlerimizi yitirmeden doğru yolda yürüyelim. Parayı kazanıyoruz ama sağlığımızı kazanamıyoruz. Doğru olanı yapalım. Doğru bilgilendirilelim. Sosyal medyada o kadar kirli bilgiler var ki hangisi doğru şaşırıyoruz. Körü körüne karşı çıkmayalım.” dedi. 

“Jeotermalin ben Karacasu’ya çok büyük zarar vereceğini düşünenlerdenim.”

Demir’den sonra söz alan Karacasu eski Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı da içine sinmeyen bir konu olduğunu dile getirdiği konuşmasında, “İyi düşünülmüş projeler var. Ancak içime sinmeyen birkaç noktayı ifade etmek zorundayım. Bu kadar güzel değerler saydığımız Karacasu’da ne olur jeotermal demeyin. Jeotermalin tarım ürünlerine verdiği zararlar belli. Karacasu’nun elitliği şu yaylalarımızın güzelliği ortada. Bu kadar güzelliklerin içinde jeotermalin vereceği zararlar var. Jeotermalin ben Karacasu’ya çok büyük zarar vereceğini düşünenlerdenim.” dedi. 

“Jeotermal enerji santrallerinde deşarjlar yapılmıyor.”

Son olarak söz alan Emekli Ziraat Mühendisi Selahattin Zümbül, jeotermale karşı olduğunu belirterek, “Tarım ürünlerine, çevreye, insan sağlığına zarar veriyor. Başta yer altına deşarj edilecek diye başlanıyor ama maalesef o deşarjlar yapılmıyor. Kanser vakaları son 10-15 senede arttı. Bitkilerde hastalıklar arttı. Olumlu olacağını düşünmüyorum.” dedi.

“Jeotermal enerji ile ilgili şu ana kadar verilmiş bir tane ruhsat yok. Olmayan bir şey için yaygara koparmayın.”

Bunun üzerine jeotermal ile ilgili görüş bildiren vatandaşlara tavrını koyan Kaymakam Soley, “Karacasu’nun jeotermal diye bir sorunu yok.” diyerek son noktayı koydu.

Jeotermal enerji ile ilgili şu ana kadar verilmiş bir tane ruhsat dahi olmadığının altını çizen Kaymakam Soley, “Olmayan bir şey içinde ortalığı ayağa kaldırmanın anlamı yok. Zaten o ihale de yapılmadı. Jeotermali gündemde tutup olmayan bir şey için yaygara koparmayın. Jeotermale takılıp kalmayalım.” diyerek son sözünü söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.