30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aydın: “Hidroelektrik Enerji Üretim Kapasitemiz 99 Milyar kWh”

BOLU (Enerji Portalı) – DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yapılan yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aydın, Türkiye’nin hidroelektrik enerji üretim kapasitesinin 2018 yılı Kasım ayında 99 milyar kilovat saate yükseldiğini bildirdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yapılan yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aydın, kurulduğu günden bugüne DSİ’nin faaliyet kapsamlarına değinerek:

“18 Aralık 1953 tarihinde kabul edilen ve 28 Şubat 1954 tarihinde yürürlüğe giren 6200 sayılı kanun ile başlayan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında öncü bir kuruluş olup kendine verilen; taşkın koruma, sulu ziraati yaygınlaştırma, hidroelektrik enerji üretme ve büyük şehirlere içme suyu temini yanı sıra Belediye Teşkilatı Olan Yerleşim Yerlerine de İçme suyu temini gayelerini etkin bir şekilde yerine getirebilmesi bakımından, söz konusu dört maksadın ortak noktası olan baraj çalışmaları konusunda öncelikli faaliyetlerini sürdürmektedir.

DSİ 4 sektörde faaliyetlerini sürdürmekle beraber, daha çok Baraj inşa eden kuruluş olarak bilinmektedir. Geriye dönüp bakıldığında 1.073 adet baraj ve gölet ile 65 adet hidroelektrik santral tamamlanarak işletmeye açılmıştır.Bu baraj ve hidroelektrik santraller arasında dünyanın en yüksek ve büyük barajları sıralamasına ismini yazdıran Atatürk, Keban, Karakaya, Altınkaya, Oymapınar Son dönemde Deriner, Ermenek ve Çine-Adnan Menderes barajlarımız bulunmaktadır. Halihazırda inşa halinde olan Yusufeli ve Ilısu Barajlarımız da tamamlandıklarında ülkemizin gurur kaynağı olarak üst sıralara yerleşeceklerdir.”diye kaydetti.

Güçlü bir kuruluş olan DSİ’nin Dünya’daki muadil kuruluşlar arasında ilk sıralarda yer aldığının altını çizen Aydın, DSİ’nin özellikle son 16 yılda Türkiye’nin her köşesinde inşa ettiği su yatırımları ile mümbit topraklarını suya, sulu tarım ile birlikte de vatandaşları aşa kavuşturduğunu ifade etti.

16 yılda 534 adet HES faaliyete geçirildi…

Son 16 yılda 7.668 tesisin hizmete alındığını açıklayan Genel Müdür Aydın, “Bu tesisilerin 541 adedi baraj , 534 adedi HES, 350 adedi gölet ve bent, 1.272 adedi sulama tesisi, 236 adediiçmesuyu ve temini tesisi, 17 adedi atıksu tesisi, 4.718 adedi taşkın koruma tesisidir.” dedi.

Yapılan HES yatırımları ile ilgili Aydın, şöyle konuştu:

“Bir mühendislik harikası: Dünya’nın 6. Türkiye’nin En Yüksek Barajı Artvin Deriner Barajı hizmete girdi.”

Ülkemizin gurur duyduğu projelerden biri olan Deriner Barajı’nın 249 metre yüksekliği ile Dünya’nın altıncı, ülkemizin en yüksek barajı unvanını taşıyor.
Deriner Barajının kurulu gücü 670 MW, yıllık enerji üretimi ise 2,11 milyar kilovat saattir.Üretilecek bu enerji Türkiye’de üretilen hidroelektrik enerjinin %2,5’ine ve Çoruh Havzasındaki projelerde üretilecek toplam enerjinin ise %14’üne denk gelmektedir. Barajın açılışı 12.12.2012 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılmıştır. Deriner Barajı’nda 2018 Kasım ayı itibariyle toplam 6,6 milyar kilovat saat enerji üretilmiş olup, karşılığında yaklaşık 2 milyar TL milli ekonomiye katkıda bulunulmuştur.

Türkiye’nin 2. en yüksek barajı: Ermenek Barajı

Bununla birlikte ülkemizin Deriner Barajı’ndan sonra en yüksek barajı olan 218 metre yüksekliğindeki Ermenek Barajı’nı 2009 yılında hizmete aldık. Barajın kurulu gücü 305,5 MW, yıllık enerji üretimi ise 1 milyar 48 milyon kilovat saattir. Ermenek Barajı’nda 2018 Kasım ayı itibariyle toplam 5,3 milyar kilovat saat enerji üretilmiş olup, karşılığında yaklaşık 1,5 milyar TL milli ekonomiye katkıda bulunuldu.

“Yeni bir rekor geliyor: Yusufeli Barajı tamamlanıyor.”

275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek barajı unvanına aday olan Yusufeli Barajı, Çin ve Gürcistan’da bulunan barajlardan sonra Dünya’nın en yüksek 3. barajı olacaktır. Yıllık 1 milyar 888 milyon kilovat saat enerji üreterek milli ekonomiye yıllık 450 milyon TL katkı sağlayacaktır. Gövde beton dökme çalışmaları bütün hızıyla devam etmektedir.

Silvan Barajı ve HES’inin yapımı devam ediyor…

Dicle Nehri üzerindeki en büyük sulama maksatlı barajlardan birisi olan Silvan Barajı’nın kurulu gücü 160 MW, yıllık enerji üretimi ise 681 milyon kilovat saattir. 2.350.000 dekar zirai arazi sulanacaktır. Ülke ekonomisine yıllık 1,1 milyar TL katkı sağlayacak, ayrıca 305.000 kişiye de istihdam sağlayacaktır. Barajda şu an itibariyle %56 fiziki gerçekleşme sağlandı.

“Hidroelektrik enerji üretim kapasitemizi 2018 yılı Kasım ayında 99 milyar kilovat saate yükselttik.”

2003 yılında 26 milyar kilovat saat olan hidroelektrik enerji üretim kapasitemizi 2018 yılı Kasım ayında 99 milyar kilovat saate yükselttik.Ülkemizde yanan her üç ampulden birini HES’ler aydınlatmaktadır. Ürettiğimiz hidroelektrik enerji ile yıllık 11 milyar TL doğalgaz ithalatından tasarruf sağlıyoruz.”

Aydın, KKTC Su Temin Projesi,Melen İçmesuyu Projesi, Gelibolu Gökbüet İçmesuyu Projesi, Ermenek Barajı, Mavi Tünel, Çine Adnan Menderes Barajı ve HES, Deriner Barajı ve HES, Borçka Barajı, 1001 Gölet ve Bent, Dalaman Akköprü Barajı, Gördes Barajı, Zamantı Tüneli,Suruç Tüneli ve Naras Barajı gibi devasa tesislerinin bir bir tamamladıklarını da belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.