30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avusturya’da 200 kW’a Kadar GES Çatı Uygulamalarına İzin Verildi

Avusturya (Enerji Portalı) – Avusturya’daki güneş enerjisi sektörünü genişletebilmek adına 200 kwp kapassiteye kadar olan çatı uygulamaları için onay gerektirmeyecek. Bürokrasinin azalması ile birlikte Avusturyalı’ların güneş enerjisi sistemlerinin kurulması konusunda destek verilerek, yenilenebilir enerjiye olan ilginin arttırılması hedeflenmektedir.

Avusturya Parlamentosu, Bina ve Elektrik Kanunu’nda yapılan değişikliklerle bu geçişi onaylanmış yürürlüğe girmiştir. 1.500 m²’ye kadar modül alanına sahip olan 200 kW’a kadar çıkışlı sistemler artık izinsiz, 50 kW üzeri sistemler sadece yazılı olarak bina yönetmeliklerine göre ihtiyaç duyuyor. LH Milletvekili Sephan Pernkop, “bu önemli basitleştirme sayesinde, yenilenebilir enerjinin daha da genişlemesinde ve geçişimizde önemli bir adım olmasını bekliyoruz” dedi.

2015’ten bu yana, Avusturya, elektrik ihtiyacının yüzde 100’ünden fazlasını yenilenebilir enerji, hidro, rüzgar ve güneş enerjisi ve biyokütleden karşılanmaktadır. Pernkop, “Avusturya’da yenilenebilir enerjinin büyümesi, çevreye yardım ediyor çünkü nükleer enerji, petrol ve doğal gazın yerini alıyor. Ve aynı zamanda ekonomiye de yardımcı oluyor çünkü yerel işletmelere iş yaratıyor ”dedi

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.