30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avustralya Su İşleri 50 Tesisine Güneş Enerjisi Kuracak

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Western Australia hükümetinin sahibi olduğu Water Corporation, son üç yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenen 30 milyon dolarlık güneş enerjisi geliştirmeleri sözü verdi.

Diğer birçok sektör gibi, Avustralya’nın su endüstrisi de operasyonları boyunca daha fazla yenilenebilir enerji kullanmak istiyor.  Western Australia (WA) genel olarak bu kaynakların alımında ağırlıklı olarak daha yavaş olduğundan, bu durum devlet için ileriye doğru olumlu bir adımdır.

Water Corporation, pompa istasyonları, binalar ve çeşitli sondaj sahaları dahil olmak üzere 50 tesisine güneş enerjisi kurmayı planlıyor .

Proje, önümüzdeki üç yıl içinde başlayacak ve sürecek ve nihai hedef şirketin operasyonlarının çevresel etkilerini azaltmak olacak.

Gelişmeler, toplam kapasitesi 15MW’de olacak şekilde, çatılarda 45.000’den fazla panele sahip olacak. Bu yaklaşık 4.400 hane halkı değerine eşittir ve emisyonları yılda 18.000 tona kadar azaltma yeteneğini taşır.

Su İşleri Bakanı Dave Kelly, şu açıklamalarda bulundu:

“WA’nın su kaynaklarının şu anda iklim değişikliğinin ve daha az yağışın etkisiyle baskı altında. Güneybatıda bu özel bir sorundur. Su işletmelerinin yenilenebilir enerjiyi uygulamak için mümkün olan her adımı atması gerekiyor.”

Devlet su hizmet şirketleri odaklarını değiştiriyor

WA’nın su şirketi, odaklarını değiştiren tek şirket değil. Queensland Üniversitesi tarafından yapılan son çalışmalar, Avustralya su sektörünün elektrik ihtiyacının yüzde 18’ini kendi yenilenebilir elektrik gelişmelerinden karşıladığını gösteriyor.

Güney Avustralya, türünün en büyüğü olan mamut SA Su programı ile hala ücrete liderlik ediyor. Şirket yakın zamanda 154MW üretim ve 34MWh enerji depolama alanlarını kapsayacak yeni güneş projelerine 300 milyon $ ‘dan fazla yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

SA Water sıfır enerji maliyeti görünümünü karşıladığı için, program sadece 2020 yılında SA genelinde 70 alanda faaliyet gösterecek.

Kaynak: Energy Matters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir