30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Avustralya, Gaz Arzını ve Temiz Enerjiyi Artırmayı Hedefliyor

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Avustralya 1,4 Milyar ABD Doları Tutarındaki Anlaşmayla Doğu Yakasındaki Gaz Sunumunu ve Temiz Enerjiyi Artırmayı Hedefliyor.

Avustralya hükümeti, yıkıcı orman yangınları sonrası karbon salınımlarını azaltma çabaları doğrultusunda, nüfusu en kalabalık eyaletiyle yaptığı 2 milyar Avustralya Doları (1,4 milyar ABD Doları) tutarındaki anlaşmanın bir parçası olarak doğal gaz sunumunu ve yenilenebilir enerjiyi artırma girişimi başlattı.

Avustralya federal devleti, New South Wales (NSW) eyaletiyle yaptığı ortak finansman anlaşmasının bir parçası olarak,

  • doğu kıyılarındaki elektrik şebekesinin bazı bölümlerini yenileyecek,
  • eyaletler arası iki yeni iletişim hattı kurulması için yapılacak ödemelere katkı verecek,
  • ayrıca salınımın azaltılması projelerine destek sağlayacak.

New South Wales eyaleti de bunun karşılığında ana gaz kaynağı olan Avustralya’nın güney doğusundaki Bass Boğazı’ndan yapılan gaz sunumunda ani düşüşle karşı karşıya kalan doğu yakası pazarı için yılda 70 petajül yeni gaz sunumunun sağlanmasına yardımcı olma sözü verdi.

İklim değişikliğinin etkileri konusunda yeterli çalışma yapmamakla eleştirilen Başbakan Scott Morrison, anlaşmanın NSW enerji şebekesini düzelteceği, elektrik fiyatlarını düşüreceği, rüzgâr, güneş ve hidroelektrik enerjisinin gelişimini teşvik edeceği yorumunda bulundu. Morrison ayrıca şunları ekledi:

“Ülke daha temiz enerjiye geçişi nedeniyle kömürün % 70’ine bağlı olan güç sektöründen gelen emisyonları azaltmanın anahtarı gazdır. Akü, hidrojen ve pompalanan hidro enerji depolama alanındaki yatırımlarımız bu teknolojileri geleneksel enerji kaynaklarıyla gaz boşluğunu kapatmamıza yardımcı olabilir.” 

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir