30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avustralya Enerji Depolamada Hızla İlerliyor!

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Güney Avustralya’da ElectraNet tarafından 30 milyon dolarlık büyük bir enerji depolama sistemi kuruldu! Proje, 12 milyon dolarlık bir fonla ARENA tarafından da desteklendi.

Güney Avustralya’nın Yorke Yarımadası’ndaki Dalrymple trafo istasyonunda 30 MW / 8 MWh şebeke bağlantılı enerji depolama sistemi inşaatının tamamlanmasından dokuz ay sonra devreye alındı.

Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı (The Australian Renewable Energy Agency, ARENA) dün, Ticari Yenilenebilir Entegrasyon Depolama (Storage for Commercial Renewable Integration, ESCRI) Depolama Projesinin devreye alındığını, test edildiğini ve şu anda Ulusal Elektrik Piyasasına (National Electricity Market, NEM) bağlı olduğunu duyurdu.

ARENA, bu proje dışında toplamda dört adet şebeke bağlantılı enerji depolama tesisini destekliyor. Bunlar; 30 MW / 30 MWh Ballarat Battery Energy Storage System, 60 MW Gannawarra Solar Farm (25 MW/50 MWh Tesla bataryasına sahip), 25 MW/52 MWh Lake Bonney enerji depoalama tesisleridir.

ARENA Acting Üst Yöneticisi Nicola Morris, “Şebeke bağlantılı enerji depolamanın gelecekti enerji aksiyonlarında önemli rol oynayacağı açık. ESCRI yaptığı projerlerle , batarya teknolojisinin Pazar ihtiyaçlarını karşılayabileceğini, enerjinin ihtiyaç fazlasının efektif bir şekilde depolanabileceğini gösterdi. Öte yandan, ESCRI pilinin tamamlanmasının Avustralya çevresindeki daha fazla pil projesinin geliştirilmesi için bilgi edinilmesinde yardımcı olduğunu görmekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

100/129 MWh Hornsdale Power Reserve tesisi ile Güney Avustralya zaten Dünya’nın en büyük bataryasına ev sahipliği yapıyor. Güney Avustralya bu tesis ile devreye alındıktan bir yıl sonra 40 milyon dolarlık şebeke dengeleme maliyetlerinden tasarruf etmeyi başardı.

Diğer yandan Avustralya’da, Snowtown yakınlarındaki 21 MW / 26 MWh enerji depolama sistemi ile 44 MW’lık bir güneş enerjisi projesinin entegre edilmesi başarıyla gerçekleştirildi.

ElectraNet enerji depolama ile ilgili yaptığı çalışmalara dair verilere göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Enerji depolama çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: PV Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir