30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avustralya 11 GW’lık Dev Bir Enerji Merkezi Kurmayı Planlıyor!

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Avtralya, 11 GW’lık rüzgar ve güneş enerjisi içeren hibrit enerji santrali kurmayı planlıyor.

Avustralya’nın Pilbara bölgesi için önerilen 11 GW’lık Asya Yenilenebilir Enerji Merkezi (Asian Renewable Energy Hub, AREH) hakkında Batı Avustralya Çevre Koruma Otoritesi, projeyi halkın görüşüne sundu.

Olası çevre etkilerinin değerlendirilmesi için 7,5 GW’tan fazla rüzgar enerjisi ve 3,5 GW’tan fazla güneş enerjisi ve bataryalı enerji depolama sistemini de içerek sistem ile toplam gücü 11 GW olan ve yıllık 55 TWh elektrik üretilmesi hedeflenen devasa hibrit projesi 24 Haziran’a kadar incelemelere ve görüşlere açık olacak.

2014 yılında 6 GW’lık enerji üretmek ve üretilen enerjiyi de Jakarta ve Singapur’a iletmek için tasarlanan proje geçen bu kadar zamanın içinde değişikliğe uğradı. Son durumda, kapasitesi 11 GW’a yükseltilen mega proje ile üretilen elektrik öncelikli olarak Pilbara bölgesindeki elektrik ihtiyacını karşılamak için kullanılacak, daha sonra Singapur’a enerji besleyecek. Proje kapsamında tesiste madencilik, mineral üretme ve yeşil hidrojen üretimi yapılması da planlanıyor.

Projenin gerçekleştirilmesi için bir konsorsiyum kuruldu. Dört şirketten oluşan konsorsiyum şu isimlerden oluşuyor: Proje geliştiricisi görevinde Avustralya’nın yenilenebilir enerji şirketi CWP Energy Asia, rüzgar enerjisi üretiminde Danimarkalı şirket Vestas, finansmanda Macquarie ve Intercontinental Energy.

Gelen bilgilere göre 2024-2025 yılları arasında başlaması öngörülen proje hakkındaki diğer bilgiler ise şöyle ifade ediliyor:

  • Proje için 11.962 hektar kullanılacak ve 1514 km’lik bir yol inşa edilecek.
  • Güneş enerjisi santrali kısmında 37 invertör kullanılacak ve güneş takip sistemi de yer alacak.
  • Projenin enerji depolama kısmında 10 MW lityum iyon batarya kullanılacağı söyleniyor.
  • HVDC trafo sistemi ve deniz altı kablolama (800 V, 3500 km) kullanılarak Avustralya ve Singapur’a elektrik enerjisi verilecek.
  • Proje yapım aşamasında 3000 ve işletim aşamasında 400 civarında istihdam sağlayacağı öngörülüyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.