30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    6,262
  • EURO
    7,0191
  • BIST
    86072
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

“Avrupa’nın Yüzde Yüz Fosil Yakıtsız Enerji Üretmesi Teknik ve Finansal Açıdan Mümkün Değil”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa İklim Vakfı tarafından yayınlanan bir raporda, 2050 yılına kadar Avrupa’da fosilsiz bir yakıtsız enerji sisteminin büyük ölçüde akıllı elektrifikasyon ve enerji verimliliğine dayanması gerektiği öne sürüldü. Raporda, 2050’de de hidrojen enerjisinin pahalı bir teknoloji olacağı da ifade ediliyor.

Avrupa İklim Vakfı (European Climate Foundation), Vakfı tarafından yayınlanan bir raporda, 2050 yılına kadar Avrupa’da fosilsiz bir yakıtsız enerji sisteminin büyük ölçüde akıllı elektrifikasyon ve enerji verimliliğine dayanması gerektiği öne sürüldü. Raporda, 2050’de de hidrojen enerjisinin pahalı bir teknoloji olacağı da ifade ediliyor.

2050 yılına kadar Avrupa’da fosilsiz bir enerji sistemine sahip olmanın fizibilitesini ortaya koymak için hazırlanan rapora göre, akıllı elektrifikasyon sistemlerinin enerji verimli uygulamaları ile hidrojen enerjisi tesislerinden %36 daha ucuz olacağı belirtiliyor.

Uzmanlara göre, yüzde 100 fosil yakıtsız enerji Avrupa’da teknik ve finansal açıdan mümkün değil. Bununla birlikte, fosil yakıtlar, sosyo-ekonomik faydalar da getiriyor. Uzmanlar, yenilenemez enerji kaynaklarından tamamen vazgeçmeyerek termik santrallerin son teknoloji yakma, filtreleme, depolama gibi çevre dostu yöntemlerle işletilmesini zorunlu kılan, yenilenebilir enerji kaynaklarına ve enerji depolama teknolojilerine yönelmenin doğru bir politika olacağını kaydediyor.

Sürdürülebilir kalkınma grubu E3G’nin kıdemli politika danışmanı Lisa Fischer “AB artık senaryolardan seçimlere, sıfır karbonlu enerji sistemine doğru güvenle geçiş yapabilir.” diye belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Enerji dönüşümünde ve yönetiminde AB için yapılması gerekenler açık: Verimlik ve aktif talep yatırımlarına öncelik vererek tüketicileri korumalıyız. AB altyapı ihtiyaçlarının güncellenerek yenilenebilir enerji kaynağı ve akıllı elektrifikasyon gündemiyle yatırımcı güvenini artırmalıyız. Mevsimsel depolama gibi devam eden zorlukları çözmek için yenilikçi, iklim açısından nötr teknolojileri desteklemek. Bu şekilde AB’nin rekabet gücünü güçlendirmeliyiz.”

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir