30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa’nın Otomotivdeki İlk Temiz Enerji Anlaşması İmzalandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Mercedes Benz, Polonya’daki bir rüzgar çiftliği ile Avrupa’nın ilk otomotiv güç satınalma anlaşmasını (PPA) imzaladığını duyurdu. Bu ayrıca, Polonya’nın da bu alandaki ilk anlaşması oldu.

Mercedes Benz, Jawor’daki üretim tesisine güç sağlamak için tesise 10 kilometre uzaklıktaki Taczalin rüzgar santralinden 45 megavatlık elektrik satın alacak. Şirketin uzun vadeli hedefi, tüm güç ihtiyaçlarını yenilenebilir kaynaklardan temin etmek.

Bölgede 2013 yılından beri faaliyet gösteren Taczalin rüzgar çiftliğinin operatörlüğünü VSB Energie Odnawialne Polska yapıyor.

Polonya’nın yenilenebilir enerji planı, yenilenebilir enerji tedarikçilerinin elektriğini pazarda ya da bir güç satın alma anlaşmasının parçası olarak satmalarına izin veriyor.

Bu gibi kurumsal güç satınalma anlaşmaları Avrupa’da hızla artıyor. Sadece 2017 yılında bu tür anlaşmalar ile yapılan rüzgar enerjisi hacminde yüzde 130’luk bir artış oldu.

WindEurope CEO’su Giles Dickson, Avrupa’nın ilk kurumsal güç satın alma anlaşmasına ilişkin şunları söyledi:

“Bu bir ilk iki. Otomotiv sektöründe ilk kurumsal yenilenebilir güç satınalma anlaşması ve Polonya’daki ilk büyük anlaşma. Güç satınalma anlaşmalarının hepsi bilişim teknolojileri sektöründe başladı. Artık onları alüminyum, kimya, çelik, ilaç ve otomotiv gibi imalat sektörlerinde görüyoruz. Yenilenebilir güç satınalma anlaşmaları, kurumsal enerji tüketicilerine güvenilir ve rekabetçi bir fiyatla güç sağlar ve enerji maliyetlerini uzun bir süre boyunca sabit fiyatlarla kilitlemelerini sağlar. Ayrıca, rüzgar maliyetlerini düşüren rüzgar çiftlikleri için istikrarlı gelir sağlarlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.