30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa’nın En Büyük HES’i Siirt’te Enerji Üretmeye Başlıyor

SİİRT (Enerji Portalı) – DSİ 10. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre Çetin Barajı ve HES Mayıs ayında enerji üretimine başlayacak.

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü resmi sosyal medya hesabından Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santralinin inşaatının bittiğini duyurdu. Enerji üretiminin Mayıs ayında başlayacağı bilgisinin yer aldığı tweet şöyle:

Siirt ili ve Pervari sınırları içerisinde DSİ 10. Bölge Müdürlüğü tarafından denetimi yapılan Çetin Barajı ve HES’in inşaatı tamamlanmıştır. Enerji üretimine mayıs ayında başlanacaktır.”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Çetin Barajı ve HES’i için şu açıklamalarda bulunmuştu:

Siirt’in Şirvan ve Pervari ilçeleri sınırları içerisinde bulunan ve Dicle Nehri’nin en büyük kolu olan Botan Çayı üzerinde yer alan Çetin Barajı’nın 165 metre yüksekliğe sahiptir. Projenin inşaat çalışmaları 2011 yılında başladı. Baraj rezervuarında 615 milyon metreküp su depolanacak. 37 kilometre uzunluğunda ve 12 kilometre alanında bir gölalanı oluşacak.

Çetin Barajı ve HES 2020 yılının ilk çeyreğinde enerji üretmeye başlayacak. Barajın işletmeye alınması ile birlikte toplam kurulu gücü 420 MWh olan barajdan yılda 1 milyar 174 milyon kWh enerji üretilecek, milli ekonomiye yılda yaklaşık 500 milyon TL katkı sağlanacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.