30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa’nın En Büyüğü Olacak Barajda Çalışmalar Sürüyor

SİİRT (Enerji Portalı)- Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Dicle’de yapımı devam eden Çetin Barajı incelemelerde bulundu.

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada Dicle Nehri’nin en büyük kolu olan Botan Çayı üzerinde yer alan Çetin Barajı’nda inşaat çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Siirt’in Şirvan ve Pervari ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Çetin Barajı ve hidroelektrik santralinin tamamlandığında temelden 165 metre gövde yüksekliğinde ve Silindirle Sıkıştırılmış Beton (RCC) tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olacağını ifade eden Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu: “Projenin inşaat çalışmaları 2011 yılında başladı. Baraj gövdesine günlük 15.327 metreküp beton dökümü yapılıyor.” dedi.

Çetin Barajı Avrupa'nın en büyük barajı

Barajın maksimum işletme kotunda rezervuarında 615 milyon metreküp su depolanacak. 37 kilometre uzunluğunda ve 12 kilometre alanında bir göl alanı oluşacak. Çetin Barajı, yılda 1175 GWh enerji üretimi sağlayacak”

Çetin Barajı, 2020’de hizmete girecek


Bakan Pakdemirli, Çetin Barajı ve HES’te fiziki gerçekleşmenin şuanda yüzde 84 seviyesinde olduğunu ve projenin 2020 yılının ilk çeyreğinde işletmeye alınmasının planlandığını da sözlerine ekledi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.