30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa’nın En Büyüğü, Dünyanın’da Beşinci Büyüğü

KONYA (Enerji Portalı)-Konya’nın Karapınar ilçesinde vatandaşlara hitap eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 20 milyon metrekarelik bir alanda inşa edilen Karapınar Güneş Enerji Santrali’nin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tesisin 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde bir alana kurulduğunu anlatan Bakan Dönmez, şöyle konuştu:

“Tesisimiz Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın da beşinci büyüğü. Hamdolsun milletimiz bize destek verdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu ülke daha önce yapılmayan hatta hayali bile mümkün olmayan birçok tesisi yaptı. Başka bir ifadeyle ülkemizde ilkleri başardı. Şimdi enleri başarıyoruz. Türkiye’nin ilk yerli güneş paneli ama Avrupa’nın da en büyük güneş enerji santralinden bahsediyoruz.”

Dönmez, AK Parti olarak Türkiye’nin ikinci yüzyılına hazırlandıklarını ifade etti.

Ülkenin koalisyonlarla çok fazla oyalandığını belirten Dönmez, “Biz geldiğimizde devletin çeşitli organlarında, dolaplarında ve arşivlerinde 100’lerce tozlanmış proje vardı. İşte nükleer enerji santrali, geçen hafta ilk defa yakıtımızı getirdik, yerleştirdik. İnşallah 1 yıl içerisinde de tesis elektrik üretmeye başlayacak. Bizden önce 60 yıl denemişler. Tam 4 kez ihaleye yeltenmişler ama bir türlü yapamamışlar. Sağ olsun Cumhurbaşkanımız Erdoğan her türlü yatırıma sonuna kadar destek verdi, nükleer santral başta olmak üzere birçok projeyi başlayıp bitirme imkanına kavuştuk.” diye konuştu.

Bakan Dönmez, Türkiye’yi ikinci yüzyıla hazırladıklarını, altyapı çalışmalarını büyük oranda tamamladıklarını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.