30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupalı araştırmacılar, Perovskit (Yeni Nesil Güneş Pilleri) üzerinde ışığın yeni etkisini keşfettiler

Almanya’nın Max Planck Enstitüsü’nün liderliğindeki bilim adamları, elektronların yanı sıra, ışığın perovskit (Yeni Nesil Güneş Pilleri) güneş pili materyalinde yüklü parçacıkları da saldığı açıkladılar. Araştırmacılar bu çığır açan keşfin, doğrudan ışıkla şarj edilen piller gibi yeni güneş enerjisi uygulamalarının mümkün olabileceğinin önemini vurguladılar.

Düşük maliyetli, yüksek verimli güneş pilleri araştırmalarında sıkça kullanılan bir perovskit malzeme olan metilamonyum kurşun iyodu ile çalışan bilim adamları, perovskitin güneş pillerinin bozulma sebeplerinin açıklanmasına ve kontrol edilmesine yardımcı olabilecek bir keşif yaptılar, buda güneş enerjisinin kullanabilmesi için yeni bir metodoloji anlamına geliyor.

Bilim adamları, yüklü atomların veya iyonların, malzemenin daha önce düşünüldüğünden çok daha fazla iletkenliğine katkıda bulunduğunu ve bu mekanizmanın, malzemenin yapısını değiştirerek verimini azaltabildiğini gözlemlediklerini belirttiler.

Bozulma mekanizmalarını anlamak ve engellemek, perovskit güneş pillerinin gelişiminde önemli bir katkı sağlayacak gözüküyor. Max Planck araştırmacıları yeni keşiflerinin bunun ötesine geçtiğini ve bu etkinin daha iyi anlaşılmasının son derece değerli olduğunu söylediler. Max Planck Enstitüsü Direktörü Joachim Maier, “İyonik iletkenlik, enerji araştırmaları bağlamında kilit bir fenomeni temsil ediyor” diye açıklamalarda bulundu.PV Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.