30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa’daki Enerji İhtiyaçlarında Daha Fazla Hidrojen Kullanılacak

ALMANYA (Enerji Porralı) – Avrupa ülkeleri, karbon emisyonlarını azaltmak için fosil yakıtlara alternatif olarak hidrojen kullanımını artırmayı destekliyor.

Avrupa’daki 25 ülkenin enerji yetkilileri, hidrojen teknolojisine yönelik araştırmaları artırmaya yönelik sözleşme imzaladı.

Avusturya’da imzalanan bağlayıcı olmayan sözleşmede yer alan teklifle, yenilenebilir enerji ile üretilen hidrojeni dağıtmak için mevcut gaz şebekelerini kullanma fikri de söz konusu sözleşmede yer alıyor.

Sera gazlarını salgılayan yakıtların yerini hidrojen ile değiştirdiği “hidrojen ekonomisi” düşüncesi uzun yıllardır Avrupa ülkelerinin gündemindeydi.

Rüzgar, güneş, hidro ve diğer yenilenebilir enerjilerin neden olduğu sorunun çözebileceğini düşünen hidrojen destekleyicileri, bu kaynaklardan üretilen elektriğin hidrojene dönüştürerek, enerjinin büyük tanklarda depolanabileceği ve gerektiğinde tekrar serbest bırakılabileceğini düşünüyor.

Alman Uluslararası ve Güvenlik İşleri Enstitüsü’nün Enerji Uzmanı Kirsten Westphal, yaptığı açıklamada, enerjiyi depolamak ve nakletmek için bir araç olarak hidrojenin kullanılmasını teşvik ettiğini belirterek, belirli bir enerjiyi zorlamaktan ziyade fosil yakıtları azaltmak için genel bir hedefin olması gerektiğine işarete etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.