30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa’da, Rüzgar Enerjisi 5 Yılda Güçlü Büyüme Gösterecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa’da rüzgar enerjisi gelecek 5 yıl boyunca sağlam bir büyüme yolunda ilerliyor. Ancak politika belirsizliği ve birçok ülkede hırs eksikliği, ufukta kara bulutların görülmesine neden oluyor.

WindEurope’un dün yayınlanan “Avrupa’daki rüzgar enerjisi görünümü” raporuna göre, Avrupa’da rüzgar enerjisi kapasitesi, 2022 yılına kadar yılda ortalama 17 GW artacak.

Avrupa rüzgar endüstrisi 2019 yılında, yıllık kurulumda yeni bir rekor kırmaya hazırlanıyor. Gelecek 5 yıl içerisinde gerçekleştirilecek 87 GW’lik kurulum ile Avrupa’nın kurulu rüzgar enerjisi kurulu gücü 2022’de 258 GW’ye ulaşacak. Yeni kurulumların 70,4 GW’lik kısmını kara, 16,5 GW’lik bölümünüde açık deniz rüzgarı oluşturacak.

Almanya 2022’de 73 GW’lik kurulu rüzgar enerjisi kapasitesiyle bu alanda Avrupa’nın en büyüğü olmaya devam edecek, onu 30 GW ile İspanya ve 26 GW ile İngiltere takip edecek. Ancak Almanya’nın büyüme hızı yavaşlayacak ve yeni kurulacak tesislerdeki payı gelecek beş yılda ortalama yüzde 40’tan yüzde 24’e düşecek. Rüzgar enerjisi kurulumu İspanya ve İsveç’te güçlü bir büyüme gösterecek. Benelux, Norveç, Türkiye ve Fransa’da da büyüme hızlanacak.

Yeni kapasite eklemelerinin yanı sıra önümüzdeki beş yıl, Avrupa’nın ilk nesil rüzgar çiftliklerinin ilk ciddi olarak hizmet dışı bırakılmasını görecek. 2022’ye kadar 22 GW kurulu kapasite 20 yaşından büyük olacak. 4,3 ila 6,4 GW’si arasında kalan mevcut rüzgar çiftlikleri, gelecek beş yıl içinde tamamen hizmet dışı bırakılacak.

Avrupa, önümüzdeki beş yıldaki küresel rüzgar enerjisi kapasitesi kurulumlarının yüzde 25’ini karşılayacaktır.

Çoğu ülke planlarını açıklığa kavuşturmadı

WindEurope CEO’su Giles Dickson, gelecek beş yıl içinde Avrupa’da rüzgar enerjisi daha da genişlemeye devam edeceğini ancak bu büyümenin çoğunun dünün kararlarından kaynaklandığını söyledi.

Gelecek beş yıl boyunca yeni yatırım kararları için görünüm daha az açık olduğunu dile getiren Dickson, “Hükümetlerin çoğu hala 2030’a kadar yeni rüzgar çiftliklerine yönelik planlarını açıklığa kavuşturmadı ve bunun bir sonucu olarak, yeni rüzgar çiftliklerinin izinlerini almak giderek zorlaşıyor.” diye konuştu.

Dickson, 2030 için Ulusal Enerji ve İklim Planları çok önemli olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“NCAP’ler, hükümetlerin şimdiki ve 2030 yılları arasında hayatlarının sonuna gelen mevcut yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik planlarını eklemelerini gerektirmektedir. Bu, acil bir durumdur. Şimdi ve 2022 arasında 22 GW rüzgar kurulu kapasite 20 yaşından büyük olacak. Bu rüzgar çiftliklerinden bazıları modern türbinlerle yenilenecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.