30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa’da PV Fiyatları Düşecek, Talep Artacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa Komisyonu’nun 1 Eylül itibariyle Çin’den ithal edilen güneş panellerine yönelik antidamping ve gözetim önlemlerinin kaldırmasının ardından fiyatların yüzde 30 ucuzlaması ve 2019’da PV talebinin yüzde 40 büyümesi öngörülüyor.

Sektördeki pek çok kişi, Avrupa Komisyonu’nun 3 Eylül günü gece yarısından itibaren Çin, Tayvan ve Malezya’dan solar PV hücreleri ve modülleri için minimum ithalat fiyatlarını (MIP) sonlandıracağına dair haberlere sevindi.

IHS Markit’teki analist Josefin Berg, Avrupa’daki modül fiyatlarında önümüzdeki haftalarda yüzde 30’a kadar düşüş beklediğini belirterek, “Proje geliştiricileri ve EPC’ler için, bu tür bir kesinti, toplam proje sistemi maliyetlerini ve ilgili LCOE’yi hemen aşağıya çekecek ve halihazırda sözleşmeli projeler için proje marjlarını yükseltecektir.” dedi.

Geçen hafta Tayvan merkezli EnergyTrend, özellikle yüksek verimli mono-kristal hücreler segmentinde solar hücre fiyatlarında daha fazla düşüş gözlemlediğini ve MIP’lerin sona ermesinin ardından yeni bir fiyat savaşının söz konusu olacağını açıkladı. Özellikle, Çin kaynaklı güneş hücreleri Tayvan kökenli olanlarla doğrudan rekabet yaratacak.

Berg, kararın en büyük etkisinin 2019 yılında Avrupa’da yeni PV talebinin yıllık bazda yüzde 40 artış sağlaması olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Özellikle, hem hükümet programları hem de özel PPA’lar ile Güney Avrupa’daki büyük ölçekli projelerin geliştiricileri, tedarikçiler arasındaki artan rekabetten yararlanacak. Bu nedenle, Avrupa’daki 2018’de 12 GW ve 2019’da 17 GW’lık PV kurulumu öngörümüzü sürdürüyoruz.

Güney Doğu Asya üretim kapasitesi, Çin’den yapılacak ithalatlar artacağından, Avrupa pazarındaki rekabet avantajını kaybedecek. Güneydoğu Asya’nın kapasitesi için kalan tek açık pazar, Çin modülleri ve hücrelere yönelik ithalat tarifeleri üzerindeki gelişmelere bağlı olarak ABD ve muhtemelen Hindistan olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.