30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Avrupa’da Modül Teknolojilerinde Birim Fiyatlar Düşüş Gösterdi”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Martin Schachinger modül fiyatlarına dair değerlendirmelerini paylaştı. Schachinger’ın yaptığı araştırmalara göre, Avrupa’da 2018 yılında tüm modül teknolojilerinde Wp başına modül fiyatları 10-15 euro düşüş gösterdi.

pvXchange.com’dan Martin Schachinger modül fiyatlarına dair değerlendirmelerini paylaştı. Schachinger’ın yaptığı araştırmalara göre, Avrupa’da 2018 yılında tüm modül teknolojilerinde Wp başına modül fiyatları 10-15 euro düşüş gösterdi (Grafik 1).

Grafik 1: Modül Teknolojisine Göre Birim Fiyatlar (Euro/Wp)

2019 yılı için Asya ve Güney Amerika gibi pazarlar için öngörüler, yüksek talep ve yerel darboğazların devam edeceğini, üreticilerin hafifçe yükselen fiyatlara durma konusunda spekülasyon yapmalarını vaat ediyor. Konsolosluk yoluyla, büyük Asya üreticileri müşterilerine en geç Çin Yeni Yılı’ndan sonra cep ve modül fiyatlarını ayarlayacaklarına söz veriyor; yani, Şubat 2019’da.

Schachinger 2019 yılı için öngörülerini şu şekilde sıralıyor:

  • Birçok 1. kademe ürün şu anda tamamen kullanılamıyor veya kısa sürede büyük ölçekli projelere uyum sağlamak için yeterli miktarda mevcut değil. Bu alandaki üreticiler, Mart veya Nisan ayına kadar satıldığını söylüyor. Tek basamaklı megawatt hacimleri spot pazarda hala mevcut olmasına rağmen, marka seçimi konusunda müşterilerin fazla seçeneği yoktur.
  • Şuan modül piyasası daha çok Asya ve Güney Amerika gibi bölgelerdeki gelecekteki gelişmelere bağlı. Talep yüksek seviyede devam ederse – Çin için 2019 için 50 GW veya daha fazla bir artış öngörülüyor – hücre ve modül fiyatları uzun vadede durgunlaşacak. Avrupa’da, bazı ülkeler önümüzdeki yıllarda iddialı hedefler koyuyor ve yeni ihale modelleri açıklıyor olsa da, büyümenin yeniden sessizleşmesi bekleniyor.
  • PPA’lar altındaki basit tesis yapımı için düzenleyici çerçeve hala eksik olduğu sürece, pazar büyümesini sübvansiyonlardan ayırmanın ne yazık ki çok meşakkat gerektirecek.
  • 2019 için, fiyatlarda daha fazla bir düşüş olmasını beklemiyorum, ancak fiyatların da artmasını beklemiyorum. Önümüzdeki aylarda, çok kristalli hücreler yerini yavaş yavaş mono-PERC ve diğer yüksek verimli teknolojilere bırakaca ve bu da altyapı ve montaj maliyetlerinde bazı potansiyel tasarruflara yol açacaktır.

    İnce film modüllerinin yeniden canlanması hala gelecektir. Yine de, First Solar’ın ötesinde, buna inanmak isteyebileceğinizden çok daha fazla üretici ve üretim kapasitesi var. Özellikle bina entegrasyon sektöründe, bazı ilginç ürünlerin yakın gelecekte sunulması muhtemel. Bu nedenle, heyecanlanacak çok şey var!

Yazının tamamına kaynak kısmını tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak: PVMagazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.