30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa, Yenilenebilir Gazların Üretimini Arttırmayı Planlıyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Avrupa Komisyonu enerji departmanının birim başkan yardımcısı Antonio Lopez-Nicolas; biyogaz, biyometan ve yeşil hidrojen üretiminin AB’nin 2050 yılı iklim tarafsızlığı hedefine ulaşmak için önümüzdeki otuz yıl boyunca en az % 1.000 oranında artması gerektiğini söyledi.

Lopez-Nicolas, bloğun enerji karışımının “önemli bir parçası” olmasını sağlayan 2017’de AB’de yenilenebilir gazların halihazırda yenilenebilir brüt iç enerji tüketiminin yaklaşık% 7’sini temsil ettiğini ifade etti.

Lopez-Nicolas, AB’nin uzun vadeli 2050 planlarına göre, küresel ısınmanın 1,5 ° C’nin altında tutulduğu senaryolarda az yakıt tüketiminin bugünün iç tüketiminin % 50 ila 62,5’ine yani 17 MTEP’ten 200-250 MTEP ulaşılmasının hedeflendiğini belirtti.

Lopez-Nicolas, öngörülen bu hedeflerin ulaşabilir olduğunu kaydederek yenilenme ve enerji verimliliği konusundaki AB hedeflerinin ısıtma ve ulaşım gibi sektörlerde yenilenebilir gazların kullanımının kolaylaştırılması için bir yıldır çalışma yürütüldüğüne dikkat çekti.

Yenilenebilir gazların üretimi artacak.”

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (International Renewable Energy Agency, IRENA)’na göre, yenilenebilir gazların (biyogaz, biyometan ve hidrojen) üretiminin önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artması bekleniyor.

IRENA’nın yenilenebilir enerji teknolojisi yeniliği konusundaki çalışmalarına liderlik eden Francisco Boshell, “2050 senaryomuzda biyoenerjide on beş kat artış bekliyoruz, yani yaklaşık 1 eksajoule’den 2050 yılına kadar 15 eksajoule kadar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Fransa 2050 yılına kadar %100 yenilenebilir gaz hedefine ulaşabilir.”

Boshell, Avrupa’da bu büyümenin çoğunun elektrik üretimine odaklanmasının beklenildiğini de ifade etti. Geçen yıl Fransa, Danimarka’nın yaptığı gibi 2030 yılına kadar, ülkenin gaz şebekesine %10 biyometan enjekte etme hedefi koymuştu. Fransız enerji şirketi ENGIE, karışıma hidrojen gibi diğer düşük karbonlu gazları ekleyerek 2050 yılına kadar % 100’e getirmek istiyor.

ENGIE Genel Müdür Yardımcısı Didier Holleaux’ya göre, kısa vadede, doğal gaz, enerji faaliyetlerinde kaçınılmaz kalacak. Orta ve uzun vadede ise gazın tamamen yeşil olması gerektiğini ve Fransa’nın 2050 yılına kadar %100 yenilenebilir gaz hedefine ulaşabileceğini kaydetti.

“2050 yılına kadar yaklaşık 19 eksajoule yenilenebilir enerji kaynaklı hidrojen üretilmeli.”

Boshell, güneş ve rüzgar elektriğinin çarpıcı bir şekilde azaltılması eFuels üretimini daha cazip hale getirdiğini ifade ederek, suyun elektrolizinden üretilen yeşil hidrojene büyük ilgi gösterildiğini belirtti.

“2050 yılına kadar yaklaşık 19 eksajoule yenilenebilir enerji kaynaklı hidrojen üretilmeli.” diyen Boshell, bu üretim için küresel elektrik üretiminin %16’sının bir başka deyişle 4 TW’lık yenilenebilir enerji kapasitesinin gerektiğini de dile getirdi.

Üretim yöntemlerine karşı çıkanlar da var…

AB Çiftçiler Derneği Copa-Cogeca’nın Genel Sekreteri Pekka Pesonen “Biyogaz, fosil yakıt endüstrisinin kurtarıcısı olmayacak.” diyerek, tarım ve enerji bitkileri için kullanılan topraklar arasında bir değiş tokuş olduğuna işaret etti.

Biyogaz üretiminin çiftçiler için ek bir gelir akışı sağlayabileceğini söyledi. Ancak üretimi büyütmek çevresel zorluklara yol açtığını belirten Pesonen, tarım kaynaklı biyogazın yerelleştirileceğini ve rüzgar ile güneş enerjisinden yenilenebilir elektriğin esas olarak tamamlayıcısı olacağını öngörüyor.

Kaynak: EURACTIV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.