30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye’deki Finansman Faaliyetlerini Duruyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Türkiye’de devlet ile bağlantılı kurumlara yeni finansman sağlama faaliyetlerini bu yıl sonuna kadar durduracağını açıkladı.

Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Birliği (AB) yaptırımları çerçevesinde Türkiye’ye yönelik stratejisini gözden geçirmesi nedeniyle, en azından yıl sonuna kadar kamu projelerine finansman sağlamayacağını duyurdu.

EIB sözcüsü Reuters’a yaptığı açıklamada, “AB’nin bankası olarak EIB (Avrupa) Komisyonu’nun tavsiyelerini takip edecek ve yılın geri kalanında yeni borç verme faaliyetlerini onay için yönetim kuruluna sunma konusunda kısıtlayıcı bir yaklaşım benimseyecek.” dedi.

Türkiye’nin en büyük tekil kredi sağlayıcısı konumunda olan Avrupa Yatırım Bankası, Ankara’ya son 3 yılda her yıl 400 milyon Euro ile 2,2 milyar Euro arasında değişen miktarda kredi sağlamıştı. Banka tarafından 2019 yılında şimdiye kadar kredi verilmemişti.

Özel sektör projelerini etkilemesi beklenmiyor…

Yeni kredileri durdurma kararının özel sektör projelerini etkilemesi beklenmiyor. Bankanın yönetim kurulundaki AB maliye bakanlarının onay vermesi halinde yıl sonuna kadar yaklaşık 350 milyon Euro özel sektör projelerine sağlanacak.

Reuters’in haberine göre EIB’nin bu kararı, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi Kıbrıs adası açıklarında yürüttüğü doğal gaz ve petrol sondaj çalışmalarına karşılık olarak yaptığı sembolik misilleme çerçevesinde alındı.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.