30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa Merkez Bankası Üyesi;Yeşil Enerji Yüksek Enflasyon Tetikliyor

İSTANBUL (Enerji Portalı)-Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Isabel Schnabel, yeşil dönüşümü önceleyen ekonomi politikalarının orta vadeli enflasyon tahminleri için “ölçülebilir yukarı yönlü riskler” yarattığını söyledi.

Euro bölgesindeki 19 ülkede enerji fiyatları Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 26 artarak rekor seviyeye yaklaştı. Ekonomi, corona virüsü pandemisinin etkisinden kısmen toparlandıktan sonra enerji fiyatlarında gerçekleşen keskin bir artış, enflasyonu Aralık ayında yüzde 5’e yükseltti. Bu seviye euro bölgesi için yeni bir rekor.

Schnabel, karbon vergisi gibi iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik politikaların ve daha yüksek enerji maliyetleri için yoksul hanelerin giderlerini karşılamaya dönük tedbirlerin enflasyonist baskıları artırdığını söyledi.

Amerikan Finans Birlikleri’nin yıllık toplantısında konuşan Schnabel fosil yakıtlardan daha çevre dostu düşük karbonlu ekonomiye planlanan geçişin orta vadede baz enflasyon tahminleri için yukarı yönlü ciddi riskler barındırdığını söyledi.

Schnabel yeşil enerji sürecindeki enflasyonun merkez bankalarının pozisyonunu gözden geçirmesine neden olabileceğini de söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.