30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa, Kurumsal PPA Devriminin Eşiğinde

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa rüzgar endüstrisi kuruluşu WindEurope, bölgenin devlet sübvansiyonları olarak kurumsal yenilenebilir enerji satın alma anlaşması (PPA) devriminin eşiğinde olduğunu iddia ediyor.

Örgüt, hükümet tarafından belirlenen tarife garantilerindeki önemli düşüşün, daha önce isteksiz olan yatırımcıları PPA’ları finansal olarak projeye çekmenin bir yolu olarak ciddiye almaya zorladığını bildirdi.

Son yıllarda Avrupa’da rüzgar fiyatları önemli ölçüde azaldı. Örneğin, WindEurope’a göre, karada fiyatlandırma İtalya’nın 2013’teki ilk ihalesi başına, megavat-saat başına 117.10 € (bugünkü fiyatlarda 137 $) iken bu yıl Fransa’da 65 € (76 $) seviyesine düştü. Fransa, sadece açık arttırmalara yeni başlamış olan nispeten yüksek değerde bir pazardır.

Geçen sene, İspanya ve Türkiye’de kara rüzgarlı ihalelerinde megavatsaat başına fiyatlar sırasıyla 34 ve 32 avroya kadar düştü.

Almanya ve Hollanda, hiç bir sübvansiyon verilmeyen offshore projelerini bile gördüler. Uzmanlar, sıfır sübvansiyon olgusunun özel durumlarla sınırlı olacağına inanıyor.

Kurumsal PPA pazarı, Avrupa Birliği Yenilenebilir Enerji Direktifi’nde yapılan son değişikliklerle desteklendi. Yeni direktif, üye devletlere rüzgar ve güneş enerjisi için kurumsal PPA’lara yönelik idari engelleri belirleme ve kaldırma talimatı veriyor.

WindEurope halkla ilişkiler danışmanı Viktoriya Kerelska, 2020 sonrası Yenilenebilir Enerji Direktifinin Avrupa’daki kurumsal yenilenebilir PPA pazarının gelişimi üzerinde olumlu bir etki yaratmasını beklediklerini söyleyerek, “Avrupa hükümetlerinin 2030 Ulusal Enerji Planlarında kurumsal yenilenebilir PPA alımını teşvik etmek için somut politika tedbirlerini özetlemek zorunda kalacaklar. Bütün bunlar yardımcı olacaktır.” dedi.

Avrupa’da kurumsal yenilenebilir PPA’lar yükselişte. Hacimler 2016 ile 2017 arasında 1,1 gigawatt’tan 1,4 gigawatt’a yükseldi.

Bu yılın ağustos ayında, otomotiv devi Mercedes-Benz, Polonya’nın Jawor kentindeki üretim tesisi için VSB Energie Odnawialne Polska tarafından işletilen 45 megavatlık bir rüzgar çiftliğinden güç almak için bir PPA imzaladı.

Anlaşma, Polonya’daki ilk kurumsal rüzgar PPA’sı ve bir otomotiv sektörü oyuncusundan Avrupa’da ilk oldu. Ayrıca, kurumsal PPA’lar şimdiye kadar karada rüzgarla sınırlandırılsa da, uzmanlar bu eğilimin yakında açık denizlere uzanabileceğine inanıyor.

Öte yandan, PPA’lar yoluyla kurumsal rüzgar alımları, Avrupa dışına yayılıyor. Örneğin ABD’de Rocky Mountain Institute’e göre, şirketler 2018’de 3.86 gigawatt’lık yenilenebilir enerji projeleri (çoğunlukla rüzgar) için anlaşma imzaladılar. Bu anlaşmalar PPA’ları, yeşil tarifeleri ve doğrudan mülkiyeti içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.