30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa Komisyonu, Ekotasarım Kurallarını Kabul Etti!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Ev ekipmanlarını daha sürdürülebilir yapacak yeni ekotasarım kuralları 1 Ekim 2019 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından kabul edildi.

Avrupa’nın karbon ayak izini azaltmak ve Avrupa’daki tüketiciler için enerji faturalarını daha ucuz hale getirmek için sürekli bir çaba gösteren Komisyon bugün buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve televizyon gibi ürünler için yeni ekotasarım önlemleri aldı.

Ürünlerin ekotasarımının iyileştirilmesi, AB’nin Enerji Birliği önceliğinin “Öncelik Enerji Verimliliği” ilkesinin uygulanmasına katkıda bulunuyor. Kabul edilen kurallar birlikte ilk defa; cihazların kullanım ömrünü, bakımını, yeniden kullanımını, iyileştirilmesini, geri dönüştürülebilirliğini ve atık kullanımını artırarak dairesel ekonomi hedeflerine katkıda bulunabilen, onarılabilirlik ve geri dönüştürülebilirlik için gereklilikleri içerecek şekilde düzenleme yapılmış oldu.

Avrupa’da yer alan hanelerde yılda ortalama 150 € tasarruf sağlanabilir.”

Avrupa Komisyonu, İşler, Büyüme, Yatırım ve Rekabet Edebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen konuyla ilgili şunları söyledi:

Akıllı ekotasarım, kaynaklarımızı daha verimli kullanmamızı sağlayarak net ekonomik ve çevresel faydalar sağlıyor. Bu önlemler Avrupa’da yer alan hanelerde yılda ortalama 150 € tasarruf sağlayabilir ve 2030 yılına kadar Danimarka’nın yıllık enerji tüketimine eşit enerji tasarrufuna katkıda bulunabilir.”

Avrupa İklim Eylemi ve Enerji Komisyon Üyesi Miguel Arias Cañete ise şöyle konuştu:

“Daha akıllı enerji etiketleriyle birlikte, eko-tasarım önlemlerimiz, Avrupalı tüketicilere tasarruf ederek daha çok para kazandırabilir ve aynı zamanda AB’nin sera gazı emisyonlarını azaltmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle eko-tasarım, iklim değişikliğine karşı mücadelede önemli bir unsur ve Paris Anlaşması’ndaki hedeflerin yerine getirilmesine doğrudan katkı sağlıyor. 2050 yılına kadar tamamen karbondan arındırılmış bir AB’nin uzun vadeli hedefine doğru ilerlerken, enerji verimliliği ve ekotasarım stratejimiz daha da önem kazanacak.”

Avrupa Tüketici Derneği BEUC genel müdürü Monique Goyens de, “Bu düzenleme ile daha zor bozulan ve insan sağlığına daha çok önem verilerek ürün üretilmesine destek verilmiş oluyor. Böylece, hem ekonomik hem de sağlık açısından çok önemli adımlar atılıyor. AB, çoğu tüketicinin evde sahip olduğu beş ürünle başladı. Bu listenin daha da genişletilmesini arzu ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“2030 yılı itibariyle yıllık 167 TWh nihai enerji tüketiminden tasarruf sağlanacak.”

Enerji ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Oğuz Can ise sosyal medya hesabından konuyla ilgili şu paylaşımda bulundu:

 “AB enerji birliğinin ‘önce enerji verimliliği’ prensibi uyarınca yapılan düzenlemelerinde mevcut enerji tasarrufu kriterlerine ilave olarak, döngüsel ekonomiye de katkı çerçevesinde ilk kez ekipmanların tamir edilebilirliği ve geri dönüştürülebilirliği ilave edildi. 

Komisyon tarafından 11 Mart 2019’da yayımlanan enerji etiketleme düzenlemesi ile önümüzdeki günlerde AB resmi gazetesi tarafından yayımlanarak yürürlüğe girecek ekotasarım düzenlemesi birlikte 2030 yılı itibariyle yıllık 167 TWh nihai enerji tüketiminden tasarruf sağlayacağı ifade edilmektedir. Bu rakam AB’de kişi başına yıllık 150 € tasarrufa denk gelmekte.”

İlgili kararı okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/10/New-Rules-Make-Household-Appliances-More-Sustainable.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.