30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AB, Danimarka’nın Yenilenebilir Enerji Sübvansiyon Planlarını Onayladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa Komisyonu, Danimarka’da rüzgar ve güneşten elektrik üretiminin geliştirilmesi için hazırlanan 3 destek tedbirini onayladı.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Danimarka’nın kadar elektrik tüketiminin yüzde 50’sini 2030 yılına yenilenebilir enerji kaynaklarından tedarik etmeyi ve 2050 yılına kadar fosil yakıtlardan bağımsız hareket etmeyi planladığı belirtilerek, bu amaç doğrultusunda Danimarkalı yetkililerin yenilenebilir enerjiyi destekleyen 3 tedbiri uygulamaya koyulacağı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kara ve deniz rüzgar türbinleri ve güneş enerjisi tesisleri için 112 milyon avroluk bir bütçe ile çok teknolojili bir ihale planı hazırlandı. Farklı teknolojilerle birbiriyle rekabet eden yardımın faydalanıcıları 2018 ve 2019’da düzenlenen iki ihale ile seçilecektir. Seçilen kurulumlar elektriğini piyasaya sunacak ve piyasa fiyatının üstünde bir prim (destekleyici ödeme) şeklinde destek alacaklardır.

Büyük rüzgar türbinleri ile kara projelerinin test merkezleri için 27 milyon avroluk bütçeli yardım planı onaylandı.”

Üç şema için yardım, şebekeye bağlantı zamanından itibaren 20 yıllık bir süre için verilecek. Yenilenebilir destek programları devlet bütçesinden finanse edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.