30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa, Fosilsiz Enerji Gündemini Belirledi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa İklim Vakfı tarafından yayınlanan rapora göre, Avrupa’da yeşil gaz (yenilenebilir hidrojen, biyometan, biyogaz) altyapısı için öngörülen maliyet, enerji verimliliği ve elektrifikasyondan daha fazla.

Avrupa İklim Vakfı (European Climate Foundation), tarafından yayınlanan “2050 Yılında Fosilsiz Enerjiye Doğru” isimli raporda, Avrupa Birliği’nin enerji sistemini 2050 yılına kadar karbondan arındırmak için büyük ölçekli yeşil gaz altyapısının maliyetinin, soğuk Avrupa iklimlerinde dahi, enerji verimliliği ve elektrifikasyon maliyetinden %36 daha fazla olacağını öngörüyor.

Avrupa İklim Vakfı’nın desteğiyle, Element Energy ve Cambridge Econometrics tarafından yürütülen çalışma, Avrupa’daki fosil yakıtların yer almadığı enerji sistemlerinin, 2050’ye kadar mevcut politikalara kıyasla farklı uygulanabilirlik şekillerini ve sosyo-ekonomik faydalarını ortaya koyuyor.

European Climate Foundation CEO’su Laurence Tubiana konuyla ilgili, “Günümüzde tartışmalar artık Avrupa’nın 2050 yılına kadar emisyonsuz bir ekonomiye geçişinden ziyade, bu geçişin ne şekilde gerçekleşeceğiyle ilgili. Avrupa’da fosil yakıtlardan arındırılmış enerji sistemlerine geçiş için önemli seçimler yapmanın zamanı geldi. “Hayalini kurduğumuz Avrupa”, vatandaşlarını iklim değişikliği gibi küresel tehditlerden korumanın yanı sıra sıfır karbonlu ekonomiye geçiş sürecinde vatandaşlarının ekonomik ve sosyal faydalardan yararlanmasını sağlayan bir Avrupa.” diye belirtti.

“Gündem çok net; enerji verimliliği altyapısına ve fosil yakıtlara dayalı altyapılara yatırımdan kaçınarak enerji verimliliği altyapısına ve talep yönetimine yatırım yapmak, dolayısıyla tüketicileri korumak.

E3G düşünce kuruluşunda Kıdemli Politika Danışmanı olarak görev yapan Lisa Fischer AB’nin hedefini şu şekilde açıkladı:

“AB artık senaryoları tartışmak yerine sıfır karbonlu enerji sistemi seçimini güvenle yapabilir ve bu dönüşümü adil ve etkin bir şekilde yönetebilir. Gündem çok net; enerji verimliliği altyapısına ve fosil yakıtlara dayalı altyapılara yatırımdan kaçınarak enerji verimliliği altyapısına ve talep yönetimine yatırım yapmak, dolayısıyla tüketicileri korumak.AB altyapı ihtiyaçlarının güncellenen değerlendirmesinde, yenilenebilir enerji kaynaklarındaki belirsizlikleri ortadan kaldırma ve etkin elektrifikasyon yoluyla yatırımcıların güvenini artırma öne çıkıyor. Mevsimsel depolama gibi zorlukları çözmek üzere yenilikçi ve düşük emisyonlu teknolojileri destekleyerek AB’nin rekabet gücünü artırmak önem taşıyor.” dedi.

Avrupa Ticaret Birliği Konfederasyonu Danışmanı Benjamin Denis ise şunları aktardı:

“Rapor, düşük karbonlu ekonomilerde olumsuz etkilenen tüm sektörleri içeren kapsamlı “adil dönüşüm” stratejisine duyulan ihtiyaca işaret ediyor. Sıfır Karbonlu Ekonomiye geçişin, kömür madenciliği sektöründe çalışanları ve çevresindeki bölgeleri etkilemesi öngörülüyor. Çalışanların, gelecekte nitelikli ve ücreti tatmin edici iş kollarında yer almalarını sağlamak üzere kapasitelerini geliştirmek için özel çaba gösterilmelidir.”

İlgili raporu aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.