30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa, Enerji Depolama Alanında Büyümek İstiyor

ALMANYA (Enerji Portalı) – Almanya ve Fransa enerji depolama konusunda birlikte çalışma konusunda anlaştıklarını bir kez daha teyit etti.

Enerji depolama konusunda kendisini geliştirmek isteyen Avrupa, yeni işbirlikleriyle kıtada depolama konusunun gelişmesi ve yaygınlaşması için çalışmalar yürütüyor. Fransa ve Almanya, batarya endüstrisini geliştirmek için 18 aydır görüşüyorlar.

Avrupa pil endüstrisi şu anda küresel tedarikin sadece%3’ünü temsil ediyor. Asya’daki üreticilerin hakim olduğu ve 2025’te talebin 400 GWh’a ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Maroš Šefčovič Perşembe günü yaptığı açıklamada, “10-25 gigafabrikaya ihtiyacımız olacak. Bunun ise istihdam potansiyeli ise çok büyük. Depolama endüstirisi Avrupa’da 2-3 milyon arasında doğrudan veya dolaylı olarak iş alanı açabilir.” diye belirtti.

Fransa Ekonomi ve Finans Bakanı Bruno Le Maire ise, “Depolama için gerekli olan minerallerin madenden çıkarımından bataryaların kullanıldıktan sonra geri dönüşümüne kadar tüm süreçleri kapsayan ve ileri teknolojiler içeren bir sektör kurmak istiyoruz.” dedi.

Almanya Ekonomi ve Enerjiden Sorumlu Bakanı Altmaier, 35 şirketin bir konsorsiyum oluşturmak için ilgilendiklerini belirtti. Potansiyel üyeler arasında Fransız akülü üretici Saft, Fransız petrol devi Total’in bir birimi ve otomotiv şirketleri PSA ve Opel bulunuyor. İtalya, Belçika, Polonya, Avusturya ve Finlandiya da dahil olmak üzere diğer ülkelerin de buradaki yatırım ile ilgilenildiği ifade edildi.

Tesvolt’un üretime sayılı günler kaldı…

Bu arada Alman akü üreticisi Tesvolt, Lutherstadt Wittenberg’deki 1 GWh akü depolama sistemi fabrikasının devreye alındığını açıkladı.

Şirket yetkilileri, “12.000 m² zemin alanı üreten ilk yenileme aşaması Haziran ayında bitecek ve son aşamada, yıllık üretim 20.000 m²’lik bir alanda 1 GWh’nin üzerine çıkacak.” diye aktardı. O zamana kadar, çalışan sayısının bugünün 60’ından 100 ile 120 arasında olacağı tahmin edildiği de verilen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.