30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa Doğalgaz’a Nükleer Darbesi

FRANSA (Enerji Portalı)-Avrupa’daki doğalgaz fiyatları Fransa’nın nükleer santrallerini beklenmedik biçimde kapanması ve beklenen kara kış fiyatları tekrar yükseltti.

Avrupa’da Enerji piyasası için zor bir dönemde soğuk hava dalgası bekleniyor. Soğuk havalar nedeniyle enerji fiyatları yeni rekorlar kırabilir.

Elektrik ve doğalgaz fiyatları, Almanya’nın Kuzey Akım 2’yi ret kararının, Fransa’daki beklenmedik nükleer kesintilerin ve kıtadaki endişe verici düşük stokların etkisiyle bu hafta yeni rekorlar kırdı. Cuma günü, Rusya’nın arz miktarını artırmaya karar vermesiyle doğal gaz fiyatları bir miktar düştü, ancak fiyatlar hala çok yüksek seviyelerde.

Araştırma firması Enappsys Ltd.’de analist olan Jean-Paul Harreman, “Yalnızca ılık bir kış enerji piyasasındaki stresi hafifletebilir” dedi.

YENİ REKORLAR

Hava tahmincisi Maxar Technologies’e göre, Aralık ayının geri kalanında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında olacak. Ayrıca ortalamanın altında sıcaklıklar Ocak ayına kadar devam edecek. Doğalgazda en yüksek tüketim genellikle Ocak ve Şubat aylarında geliyor. Analistler bu yıl enerji piyasasının zora düşmesi için hava sıcaklıklarının normalin sadece birkaç derece altına düşmesinin yeterli olacağını söylüyor.

NÜKLEER DARBE

Havalar kötü seyrederken enerjideki krize bir darbe de Fransa’dan geldi. Fransa’da elektrik dağıtım şirketi Electricite de France, Chooz’daki iki nükleer reaktörünü kapatmaya hazırlanıyor. Şirket, Civaux’daki iki reaktörünün de kapalı kalma süresini bahar aylarına kadar uzattı. Bloomberg’e göre, Fransa’nın nükleer kapasitesinin yaklaşık üçte biri Ocak ayının başında durdurulmuş olacak.

Fransa genellikle yoğun zamanlarda komşularına elektrik ihraç ediyordu. Ancak şimdi elektrik ithal etmesi gündemde ve bu durumun fiyatları Avrupa’nın her yerinde yukarı çekmesi bekleniyor. Almanya’nın üç nükleer santrali de bu yılın sonunda kapanacak ve kışın en soğuk döneminde kullanılamayacak.

KISITLAMALAR ENERJİ KULLANIMINI DÜŞÜRMÜŞTÜ

Aurora Energy Research başkanı Hanns Koenig’e göre, “Gaz kullanımı artacak ve bu durum, gaz depolaması bittiğinde kışın sonuna doğru ciddi bir sorun haline gelebilir.”

Ancak işletmelerin ve fabrikaların kapandığı yaygın corona virüsü kısıtlamaları, enerji kullanımını azaltarak sıkıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. 2020 karantinalarının zirvesinde, Avrupa’nın bazı bölgelerinde elektrik talebi yüzde 20 civarında azalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.