30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Avrupa Birliği Tek Saat Uygulamasına Geçiyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ordu’da çeşitli görüşmelerde bulunarak açıklamalarda bulundu. Dönmez, Avrupa Parlementosu’nun da tek saat uygulamasına geçeceğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ordu’da çeşitli görüşmelerde bulunarak açıklamalarda bulundu. Avrupa Parlementosu Genel Kurulu bu hafta Avrupa Birliği ülkelerinde mevcut yaz ve kış saati uygulamasının değiştirilmesine yönelik tasarıyı onayladı. Buna göre, AB üyesi ülkelerin Nisan 2020’ye kadar yaz veya kış saati arasında kalıcı bir tercihte bulunması ve 2021 yılından itibaren mevsimsel saat uygulamasına son verilmesi kararlaştırıldı.

Avrupa Parlamentosunun aldığı kararla 2021 yılında tek saat uygulamasına geçileceğini anımsatan Dönmez, “Biz 2016 yılında bu kararı verdiğimizde maalesef Türkiye’de her karara negatif bir direnç gösteren muhalif kesimler o karara da direnç göstermiş, muhalefet etmişti. Geldiğimiz nokta aslında ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Biz o kararı alırken gün ışığından daha fazla yararlanmanın tek saat uygulaması ile mümkün olacağını hesap etmiştik. Nitekim sonrasında yaptığımız çalışmalar da bunun böyle olduğunu gösterdi.” dedi.

“İlk uygulama döneminde elektrik tüketiminde toplam tasarruf değeri 1,3 milyar kilovatsaat olarak hesaplandı. Bunun da bugünkü rakamlarla karşılığı yaklaşık 1 milyar Türk lirası demektir.”

Bakan Dönmez, uygulamanın beraberinde getirdiği tasarrufa dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“İlk uygulama döneminde elektrik tüketiminde toplam tasarruf değeri 1,3 milyar kilovatsaat olarak hesaplandı. Bunun da bugünkü rakamlarla karşılığı yaklaşık 1 milyar Türk lirası demektir. Avrupa Birliği’nin bu yönde almış olduğu karar da aslında isabetli bir karardır. Avrupa Birliği ve Türkiye’miz arasındaki zaman zaman bir, zaman zaman da iki olan saat farkı eskiden olduğu gibi tek saate inmiş olacak. Bu açıdan da olumlu buluyoruz.”

“Avrupa Birliği geçtikten sonra herhalde dünya genelinde iki saat uygulamasını uygulayan fazlaca bir ülke kalmayacak diye düşünüyorum.”

Birçok ülkenin tek saat uygulamasına geçme yönünde irade gösterdiğini kaydeden Dönmez, “Zaten birçok ülke de sadece Avrupa Birliği değil, yaz ve kış saat uygulamasından vazgeçme yönünde iradelerini, çalışmalarını ortaya koyuyorlardı. Avrupa Birliği geçtikten sonra herhalde dünya genelinde iki saat uygulamasını uygulayan fazlaca bir ülke kalmayacak diye düşünüyorum. Ülkenin coğrafyasına göre de değişebilir. Çok büyük ülkelerde biliyorsunuz kendi içlerinde farklı zaman dilimleri de var. Bizim bütün çalışmalarımız bilim ve araştırmaya dayanıyor. Böylece uygulamaya geçtik. Aklın yolu bir, Avrupa da geçiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.