30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AVERE Türkiye: Makam Araçları Elektrik Araç Olsun

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye Elektro Mobilite Derneği, Ulaştırma Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde aldığı ‘düşük emisyon’ kararı doğrultusunda belediyelere bir çağrıda bulundu.

Türkiye Elektro Mobilite Derneği Genel Sekreteri Haluk Sayar, Türkiye’nin elektro mobilite konusunda atması gereken adımların yurt dışından da yakinen takip edildiğine vurgu yaptı.

Türkiye’nin genel itibariyle seçim sürecini geride bıraktığını hatırlatan Sayar, “Bu süreçten sonra süratle masamızda biriken işleri tamamlamalıyız. Bunlardan biri de geçtiğimiz günlerde alınan ‘düşük emisyon alanlarının oluşturulması’ kararına ilişkin adımlar.” dedi.

“Tüm belediye başkanlarının makam aracı tercihlerini elektrikliden yana kullansın.”

Bu kararın Türkiye açısından son derece önemli olduğuna dikkati çeken Sayar, “Bizim çağrımız, tüm belediye başkanlarının makam aracı tercihlerini elektrikliden yana kullanmaları. Böylesi radikal bir adım sadece çevre farkındalığı konusunda vatandaşların dikkatini çekmekle kalmayacak, belediyelerin çok önemli bir bütçe yükünden kurtulması avantajını da beraberinde getirecek.” ifadesini kullandı.

Sayar, sadece bu adımlarla sınırlı kalınmaması gerektiğini anlatarak, “Yurt dışında olduğu gibi şarj ve otopark bu araçlar için ücretsiz yapılabilir. Hatta bu tür araçların alan vatandaşlara devlet farklı kredi ve ödeme imkanları sunabilir. Şehir içi toplu ulaşımda taşıma araçlarının tamamına yakını, belediye hizmet araçlarının tamamı elektrikli olmalı.” diye aktardı.

AVERE Hakkında:

Dünya elektrikli Araçlar Birliği (WEVA), üç bölgesel organizasyondan oluşmaktadır; – Elektrikli Ulaşım Birliği (EDTA), Avrupa Elektro Mobilite Birliği (AVERE) ve Asya Pasifik Elektrikli Araç Birliği (EVAAP). Bu üç uluslararası dernek, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik’te elektro mobilitenin yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.

 AVERE, Avrupa’da bulunan elektrikli araç kullanıcıları, sivil toplum örgütleri, dernekler,  devlet organları, AR-Ge kuruluşları, araç ve ekipman üreticilerini ve diğer tüm ilgili grupları bir araya getiren bir Avrupa ağıdır.​

  • AVERE, 1978’den bu yana Avrupa genelinde elektro mobilite ve sürdürülebilir taşımayı teşvik ediyor
  • AVERE, hem AB hem de ulusal düzeydeki sanayi, akademi ve EV kullanıcılarını temsil eden ve haklarını savunan Avrupa birliğinde konusundaki tek birliktir.
  • Avrupa genelinde üyelerine elektro mobilitenin yaygınlaştırılması için bilgi, deneyim ve fikir alışverişinde bulunmak üzere eşsiz bir platform oluşturur.
  • Türkiye’nin katılımıyla, AVERE şu anda 16 Avrupa ülkesinde aktif üyeliğe sahiptir, özellikle Norveç, Fransa ve Hollanda en başarılı EV ülkelerinden bazılarıdır.  
  • Ulusal Bölümlerde, SME’ler, OEM’ler ve elektro mobiliteye ticari ilgisi olan diğer şirketler arasından yaklaşık 1000 üye bulunmaktadır.

AVERE Türkiye Elektro Mobilite Derneği ile ilgili daha fazla bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.