30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Audi, Jeotermal Isı Planlarını Açıkladı

ALMANYA (Enerji Portalı)– Audi, 2025 yılına kadar araç ömrü boyunca karbondioksit emisyonlarını yüzde 30 azaltmayı hedefliyor.

Audi uzun vadede CO2-nötr mobilite vizyonunu takip ediyor ve şirket genelinde 2050 yılına kadar dengede iklim nötr olmayı amaçlıyor.

Ayrıca Audi, Paris İklim Anlaşması’na bağlılıklarını ifade eden ilk otomobil üreticileri arasında olduklarını belirtti.

Audi CEO’su Bram Schot, Paris iklim hedeflerine bağlıyız ve küresel sıcaklık artışının 2 dereceden daha düşük olmasına sınırlamada katkımızı yapacağız. Lider bir CO2-nötr premium tedarikçi olmak istiyoruz. Bu, ürünlerimizin yaşam döngüleri boyunca sorumluluğunu açıkça içerir.” diye belirtti.

2025 hedefine ulaşmak için Audi, tüm değer zinciri boyunca kademeli olarak tam etkili olacak önlemlerini aldıklarını belirtti.

Şirket gelecekte, 2025 dönüm noktasına ulaşmak için tesislerini dengede CO2 nötr bazda işletmeyi planlıyor. 2018’de Audi e-tron’un üretimine başlamasından bu yana CO2 nötr olmuştur. Bunun için en büyük kaldıraçlar temiz enerjiden üretilen elektriğe geçiş ve yenilenebilir enerji kaynaklarından ısı teminidir. Böylece Audi, CO2 emisyonlarını her yıl toplam 40.000 tona kadar düşürdüklerini açıkladı.

Önümüzdeki yıllardaki planlarını da açıklayan Audi, Macaristan’ın Györ kasabasındaki araba ve motor fabrikasının dönüştürülmesi gelecek planları arasında olduğunu belirtti. Bu yıl ise, en fazla 12 MW gücündeki en büyük Avrupa güneş çatı sistemi Audi Hungaria’nın iki lojistik merkezinin çatısına inşa edilecek ve yaklaşık 160.000 metrekarelik bir alanı kaplayacak.

Güneş enerjisi parkı, 5.000 hanenin enerji ihtiyacına eşdeğer olarak yıllık 9.5 GW saatten fazla enerji üretecektir. Audi Hungaria zaten ikliminin nötr, jeotermal enerjisinden kaynaklanan ısı arzının yaklaşık yüzde 70’ini kapsıyor.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.