30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Audi, Avrupa’nın En Büyük Çatı Üstü GES’ini Kurmaya Hazırlanıyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Audi, Macaristan Gyor’deki üretim merkezinin çatısına Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santralini kuruyor. E.ON ile işbirliğiyle Ağustos ayında yapımına başlanacak santral, toplamda 22 futbol sahası boyutlarında olacak.

Audi, fabrikanın sıfır karbon emisyonu hedefini gerçekleştirmek için üretim merkezindeki iki lojistik binasının çatısına güneş enerjisi sistemi inşa etme kararı aldı.

Alman enerji devi E.ON ile işbirliği ile inşaatına Ağustos ayında başlanacak güneş enerjisi santralı, toplam 32 bin güneş panelinden oluşacak. Yaklaşık 22 futbol sahası boyutlarında (160 bin metrekare) inşa edilecek santral, Avrupa’da bir çatıya kurulan en büyük güneş enerjisi santrali olacak. Santral tam kapasite ile çalıştığında, yılda 5 bin evin ihtiyacı kadar enerji üretecek.

Audi’nin Macaristan’ın Gyor kentinde bulunan üretim merkezi, hali hazırda ısı enerjisinin yüzde 70’ini jeotermal kaynaklardan elde ediyor.  Audi 2030 yılına kadar tüm üretim merkezlerinin alternatif enerji kullanarak, sıfır karbon emisyonlu olmasını hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.