30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Atmosferdeki Sera Gazı Rekor Seviyeye Ulaştı!

ABD (Enerji Portalı) – Dünya Meteoroloji Örgütü’ne (WMO) verilerinin incelendiği WMO Sera Gazı Bülteni sonuçlarına göre sera gazı seviyesinde düşüşün görülmediği vurgulandı.

Dünya Meteoroloji Örgütü’ne (WMO) göre atmosferdeki ısı tutucu sera gazı seviyeleri (GHG) yeni bir rekor seviyeye ulaştı. WMO’ ya göre, bu eğilim gelecek nesillerin, artan sıcaklıklar, aşırı hava durumları, su kıtlığı, deniz seviyesinin yükselmesi ve deniz ve kara ekosistemlerinde bozulma gibi iklim değişikliğinin ‘artan şiddetli etkileriyle’ karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor.

WMO Sera Gazı Bülteni tarafından ulaşılan veriler, 2017 yılında405.5 ppm olan karbondioksit konsantrasyonu2018’de 407.8 ppm’ e yükseldiğini gösteriyor. Dünya Atmosfer İzleme Ağına göre, metan ve azot oksit konsantrasyonlarının da son on yılda daha yüksek miktarlarda artış gösterdiği gözlemlendi.

WMO genel sekreteri Petteri Taalas, “Paris’te İklim Değişikliği Anlaşması’ndaki bütün taahhütlere rağmen, atmosferdeki sera gazı konsantrasyonunda düşüş yok” dedi.

Birleşmiş Milletler Çevre Programının (UNEP) genel müdürü Inger Andersen şunları söyledi:

WMO’nun Sera Gazı Bülteni ve UNEP’in Emisyon Açığı Raporu’nun bulguları bize açıkça bu kritik dönemde, dünyanın somut, kademeli bir eylem gerçekleştirmesi gerektiğini gösteriyor. Emisyonlarla ilgili olarak, şu an net bir seçimle karşı karşıyayız. Şimdi ihtiyacımız olan radikal dönüşümleri harekete geçiririz ya da iklim değişikliğinin kökten değiştirdiği bir gezegenin sonuçlarıyla karşı karşıya kalırız.”

Kaynak: Bioenergy-news.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.