30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Atık Sulardan Enerji Bitkisi Yetiştirilmesi Projesine Destek Geldi!

İZMİR (Enerji Portalı) – Ege Üniversitesi’nin  geri kazanılan atık sulardan enerji bitkisi yetiştirme konusunda hazırladığı projesi TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı.

Ege Üniversitesi Su Araştırma Grubu tarafından “Membran Ayırma Yöntemleriyle Arıtılarak Geri Kazanılan Atıksuların Proses Suyu Üretiminde, Enerji Bitkisi Yetiştirilmesinde ve Peyzaj Amaçlı Yeniden Kullanılması” isimli proje kapsamında İTOB Organize Sanayi Bölgesi (İTOB-OSB)’de yapılan çalışmalara TÜBİTAK tarafından destek verildi.

TÜBİTAK 1003 projesi kapsamında destek verilen proje hakkında Ege Üniversitesi Su Araştırma Grubu‘nun sitesinde yer alan açıklamada şunlar belirtildi:

ege üniversitesi su araştırma grubu

“MBR sistemiyle arıtılan atık suların proses suyu ve sulama suyu olarak yeniden kullanılabilmesi için; NF ve RO gibi ileri membran arıtma yöntemlerinin pilot ölçek sistemde uygulanabilirliği araştırıldı.

Proje kapsamında ayrıca, MBR çıkış suyundan proses suyu üretmek üzere uygulanacak NF/RO proses uygulamalarını sınırlayacak konsantre akım problemine çözüm getirmek ve konsantre bileşenden suyun geri kazanılması için; elektrodiyaliz (ED) yöntemi uygulandı. Bununla birlikte, RO süzüntü suyundan deiyonize su üretmek için, elektrodeiyonizasyon (EDI) yönteminin uygulanabilirliği araştırıldı.

Proje kapsamında, MBR ile arıtılmış atık suyun sulama suyu olarak kullanılması da hedeflendiği için; arıtılmış atık suda bulunabilecek bazı mikro-kirleticiler, toksik iyonlar ile bazı mikroorganizmalar, ileri analitik ve mikrobiyolojik yöntemlerle analizlenmeye çalışılmış, bazı biyotestler gerçekleştirildi.

atık sulardan bitki yetiştirme

MBR yöntemiyle arıtılmış atık suların bir enerji bitkisi olan “aspir” yetiştiriciliğinde sulama suyu olarak kullanılması, İTOB-OSB’de 2015 ve 2016 yılları yaz dönemlerinde yapılan tarla denemeleriyle incelenmiştir. Sulamada kullanılan arıtılmış atık suyun “aspir” verimi ve yağ kalitesi ile bitki su tüketimi üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Projemizde, MBR yöntemiyle arıtılmış ve geri kazanılmış atık sular kullanılarak yetiştirilen “aspir” bitkisinden elde edilen yağın; gıda amaçlı yemeklik yağ ve biyodizel üretiminde kullanılabilirliği araştırıldı.

MBR arıtma sisteminden deşarj edilen arıtılmış atık suların rekreasyon amaçlı peyzaj çalışmalarında kullanılması da ayrıca incelendi.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.