30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Atık Isı İle Dört Mevsim Çiçekler Yetiştiriliyor

AFYONKARAHİSAR (Enerji Portalı) – Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçe Belediyesi, iştiraki olan Sandıklı Jeotermal Enerji (SANJET) destekleri ile termal seralarda yılın dört mevsimi çiçek yetiştirilebiliyor.

Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçe Belediyesi, iştiraki olan Sandıklı Jeotermal Enerji (SANJET) destekleri ile termal seralarda yılın dört mevsimi çiçek üretimine başladı. Seradaki çiçeklerin ihtiyaç duyduğu ısı ise, konutları ısıtan atık sıcak su ile sağlanıyor.

Serada dört mevsim boyunca her mevsime uygun 600 bin adet çiçek yetiştiriliyor. Yetiştirilen çiçekler belediye tarafından cadde ve sokaklarda yapılan düzenleme çalışmasında kullanılıyor.

SANJET olarak ilçede konutları ısıttıkları atık suları değerlendirdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Çöl sözlerine şöyle devam etti:

“Bin metrekarelik bir alanda yılda yazlık, kışlık, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere dört defa çiçek üretimi yapıyoruz. Bütün çiçeklerimizi kendimiz üretebiliyoruz. Toplamda dört defa ürün alabildiğimiz serada 600 bin adet çiçek üretimi gerçekleştirebiliyoruz. Bu da Afyon genelinin peyzaj çalışmasına hitap etmektedir. Hatta çevre illere de buradan katkı sağlayabileceğiz. Maliyet olarak bize hiçbir maliyeti yok. Isıtmadan dönen suyumuzu kullanıyor, sonra yer altına tekrar veriyoruz. Şuan için satış yapmıyoruz. Ama bunun için ARGE çalışmalarımız devam ediyor. Biz şuan ürettiğimiz çiçekleri Sandıklı’nın peyzaj çalışmasına kullanıyoruz. İstasyon caddesindeki çiçeklerimizin tamamı burada üretildi. Önümüzde ki süreçte kamda değer sağlayarak satışını da gerçekleştireceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.