30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali Özellikleri Nelerdir?

Atatürk Barajı İnşaa ve kurulum süreci

Atatürk Barajının inşaatına 1983 yılında başlanmıştır. 1992 yılında işletmeye açılan baraj  8 türbine sahiptir. Atatürk Barajının yüksekliği 169 m dir. Kaya dolgu tipinde bir barajdır. Gövde hacmi 84 500 000 (84,5 milyon) m³ tür. Dış yüzeyi kaya içi kil ve topraktır. Baraj gölünün baskısı ile ilk inşaasındaki yüksekliği 10 m kısalmıştır.

Atatürk Barajının İnşaatına; 4 Kasım 1983 tarihinde başlandı. 1994 senesinde bitirilmesi planlanan baraj; sulama ve enerji amaçlıdır. 84,5 milyon mkaya ve toprak dolgu ile dolgu hacmi bakımından bugüne kadar dünyada inşa edilen barajlar arasında beşinci sıradadır. Meydana gelen göl alanı 817 km2 dir.

Temelden yüksekliği 169 m dir. Nehir seviyesinden yükseklik bakımından minimum su kotu 513, ideal su kotu 526, maksimum su kotu ise 542 m  ye ulaşır. Barajda elektrik üretimi için derinliğin en az 133 m olması gerekir. Baraj duvarının boyu 1644, eni ise 15 m  dir.

Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Kurulu Gücü Nedir?

Atatürk HES’i 2400 MW gücüyle yıllık 8 900 GWh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahiptir.  Atatürk Barajı, Türkiye’deki hidroelektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjinin yüzde 20’sini tek başına karşılayacak miktarda enerji sağlamaktadır.

Atatürk Barajının Büyüklüğü Nedir?

Atatürk Barajı, dolgu hacmi bakımından dünyanın en büyük 6. barajı konumundadır.  Hidroelektrik Santralı da, dünyada inşa edilmiş olanlar arasında da 5. en büyük santraldır. Aynı zamanda Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük barajıdır. Atatürk Barajı, tamamen Türk işçi ve mühendisinin emek ve alınteriyle gerçekleştirilmiştir. Bu dev barajın gövdesi 80 ay gibi kısa bir zamanda bitirilmiştir.

1 Yorum

  • Avatar Abdulkadi̇r Güzel dedi ki:

    kurulduğu günden şimdiye kadar güneydoğu Anadolu bölgesi insanlarına hizmet veren Atatürk barajının yıllar itibariyle ürettiği enerji miktarı hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir