30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Asrın En Uzun Ay Tutulması Bu Gece Yaşanacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bu akşam 21. yüzyılın en uzun “Ay tutulması yaşanacak. Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesinden görülebilecek tarihi gökyüzü olayı sırasında Ay koyu bakır kırmızısı olacak.

Dünyanın büyük bir bölümü bugün ender rastlanan astronomik bir olaya tanıklık edecek. Yüzyılın en uzun tam Ay tutulması yaklaşık 1 saat 43 dakika boyunca gökyüzünde izlenebilecek. Dünya, Güneş’in önüne geçerek Ay’ın üzerinde kızıl renkli bir gölgeyle örtecek.

Tutulma Türkiye saati ile 20.13’de başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02.30’da sona erecek. Ay, 22.30 ile 00.13 arasında ise bakır kırmızısı renge bürünecek.

– Ay tutulmasını izleme rehberi

Ay tutulmasını izlemek için büyük çaba gerekmiyor. Ay’ı ve gökyüzünü net biçimde görebileceğiniz bir konum ve bir sandalye yeterli olabilir.

Ay tutulmasını izlemek için aşağıdakilere dikkat etmeniz yeterli.

Hava durumunu kontrol edin, ısıya uygun giyinin. Ay tutulmasını görebileceğiniz uygun bir konum bulun. Dünya’da gece olduğu kentlerde bu mümkün. Ancak yapay ışıkların ve hava kirliliğinin bulunmadığı taşra, en açık gökyüzüne ve izleme koşullarına sahip.

Kişisel güvenliğinizi ciddiye alın. Karanlıkta yalnız yürümeyin. Arkadaş ve ailenize nerede olduğunuzu haber verin. Ay tutulmasını internet üzerinden canlı gözlemlemek isteyenler Slooh, TimeandDate.com ya da Virtualtelescopeeu sitelerini ziyaret edebilir.

– Kanlı Ay’ı görmek için gerekli ekipman

Ay tutulması için özel aletlere ihtiyacınız olmasa da astronomlar ve fotoğrafçılar bu gök olayını çok daha iyi tecrübe edebilmek için bazı önerilerde bulunuyor:

Dürbün: Eğer Ay’ın tutulma sırasında yüzeyini görebilmek istiyorsanız dürbün edinin. Dürbünle Dünya’nın gölgesi hareket ettikçe Ay’ın rengindeki değişiklikleri görebilirsiniz. Bazı astronomlar tutulmanın başında ve sonunda Ay’ın yüzeyindeki turkuaz renkli kuşağı görebilmek için dürbüne ihtiyaç olduğunu söylüyor. Bu kuşak Dünya’nın ozon yüklü atmosferinin Güneş’ten gelen kızıl dalga boyutlarını filtreden geçirerek maviye dönüştürmesiyle ortaya çıkıyor.

Teleskop: Yüksekçe bir tepede kurulmuş bir teleskop Ay’ın yüzeyini daha detaylı görmek isteyenler için gerekebilir. DSLR fotoğraf makinenizi teleskoba bağlayarak tutulmakta olan Ay’ın büyük fotoğrafını çekebilirsiniz.

Cep telefonu: Öte yandan akıllı telefonunuzla ya da fotoğraf makinenizle de Ay tutulmasını görüntüleyebilirsiniz.

Tripod: İyi bir ay tutulması tecrübesi için tripod, yedek pil, kablolar, kamera, cep feneri ve bir saat faydalı olabilir.

Kaynak: BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.