30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


ASİD Başkanı Devran’dan Elektrik ve Doğalgaz Zamlarına Tepki

İZMİR (Enerji Portalı) – Aliağa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ASİD) Başkanı Ümit Devran, elektrik ve doğal gaz zamlarının sanayiciyi zor durumda bıraktığını belirterek, acilen ara tedbirlerin alınması gerektiği çağrısında bulundu.

ASİD Başkanı Ümit Devran, yaptığı yazılı açıklamada, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zamları eleştirdi.

Dört kişilik bir ailenin aylık ortalama elektrik tüketiminin 230 kwh olduğunu belirten Devran, buna göre, 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik giderinin son zamlarla birlikte ortalama 137 lira 36 kuruşa ulaştığını kaydetti.

Devran, ortalama doğal gaz tüketiminin 125 metreküp olduğunu düşünüldüğünde 4 kişilik ailenin aylık doğal gaz giderinin ise 190 liraya çıkdığına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

Bu da demektir ki eşi çalışmayan, 2 çocuklu bir asgari ücretlinin eline geçen maaşın yüzde 19,5’i yalnızca elektrik ve doğalgaza harcanmakta. Sanayicimiz, orta ölçekli işletmelerimiz açısından da durum vahim. Elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaz fiyatına ağustos ayında yüzde 49,5 zam yapılmıştı. Şimdi bir daha zam. Tüketicimiz, üretim hayatımız ve sanayimiz açısından alınmış çok talihsiz kararlar bunlar. Son bir yıl içinde yüzde 70’e varan bir elektrik zammından söz ediyoruz. Bu zamlar iğne ipliğe kadar yansıyacak. Acilen, ara tedbirler ve teşvikler yaratılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir