30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aselsan, Alaçatı’ya Yerli Rüzgar Enerjisi Santrali Kuruluyor

İZMİR (Enerji Portalı) – EÜAŞ Genel Müdürlüğü ve Sanayi Genel Müdürlüğü denetiminde Aselsan tarafından Alaçatı’ya yerli rüzgar enerjisi santrali (RES) kuruluyor.

Ülkemize yerli ve milli teknolojilerine yönelik tasarım ve üretim kabiliyetlilerinin kazandırılması yolunda öncülük yapan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), yerli rüzgâr türbini imalatı hususunda T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü‘nün katılımlarıyla birlikte ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Sanayi İş Birliği Projeleri (SİP) kapsamında 22.09.2021 tarihinde sözleşme imzaladı.

Proje, EÜAŞ Genel Müdürlüğü ve Sanayi Genel Müdürlüğü denetiminde Aselsan tarafından yürütülecek olup, proje sayesinde Türkiye’de kurulan ilk rüzgâr santrallarından olan EÜAŞ’a ait Alaçatı Rüzgâr Enerji Santralının yüksek rüzgâr potansiyelini değerlendirmek ve yerli üretimi desteklemek adına mevcut saha sınırları içerisinde her biri 4 MW güç kapasitesinde 2 adet yerli rüzgâr türbini prototipinin ürettirilerek kurulması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.