30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Artan Elektrik Doğalgaz Faturaları ve Yeni Bir Yatırım Aracının Doğuşu

Güneş Enerjisi sektörü aslında yıllardır kazandıran bir yatırım aracıdır ve belli bir gelir seviyesine ait bir yatırım aracı olmaması belki de en güzel özelliğidir.

Binlerce panel ile kurulabilecek GES santrallerinin yanı sıra bir panel ile kurabileceğiniz ve elektriğinizi üretebileceğiniz sonrasında geliştirebileceğiniz sistemler de bulunmaktadır. (Olabilecek senaryolardan bahsettiğim yazım: https://www.enerjiportali.com/10kw-alti-cati-ges-icin-sade-vatandas-bakis-acisi/

Güneş enerjisi Sektörünü günlük yaşantının bir parçası haline getirmek; küçük bir evin,  bir kulübenin, bahçenin, apartmanın olmasa olmazı ve demirbaşı yapmak bir amaç olmalıdır. İşte bu noktada artan elektrik ve doğalgaz fiyatlarının alternatifi güneş enerji santralleri olabilir. Evinizin otoparkınızın çatısına kurabileceğiniz küçük ölçekli (mikro) GES’lerden bahsediyorum. Son iki ay üst üste gelen zamlar ilk değil ve sonda olmayacak. Bugün için elektrik ve doğalgaz faturaları çok can yakıcı olmasa da önümüzdeki dönemde ciddi giderler haline dönüşmeleri olasıdır. Sade vatandaşın kendi elektriğini üretmesi ve fazlasını satması veya ısınma giderlerini düşürmek için kullanması son derece önemlidir. Bu durumun maddi tarafının yanı sıra manevi olarak da insanları besleyeceği kanaatindeyim. ( https://www.enerjiportali.com/10kw-alti-cati-ges-icin-sade-vatandas-bakis-acisi/ )

Hatırlanacağı gibi artık enerji fazlasının satışı cazip olmaktan uzaklaşmıştı ( satış fiyatı 1kwh için 0,133 dolar/cent  (85 kuruş) yerine satın aldığınız elektrik kwh birim fiyatı ile eşitlenmişti yaklaşık 30 kuruş) Mikro ges konusunda pozitif bir ayrımcılık olmasından yanayım. Endüstriyel çatı GES veya saha GES kurulumları ile vatandaşın evine yaptığı GES birbirinden ayrılmalıdır. Pozitif ayrımcılık ; vatandaşı çatısına solar enerji sistemi kurmayı cazip hale getirecek her şey olabilir.

En önemli konu eğitim

Solar Sektörü kendisini daha fazla ve detaylı olarak insanlara anlatmalıdır. Bilinen yatırım araçlarının haricinde , küçük birikimler ile enerji sektörünün bir parçası olunabilir. Üreteceğiniz enerji hem size hem çevrenize hem de ülkenize yarar sağlayacaktır. Bu yıl olabildiğince fazla ücretsiz seminerler verip , sektörü anlatacağım, özellikle Teknik liseler ve üniversiteler lütfen benimle bağlantıya geçiniz.

Peki yatırım için her şey güllük gülistanlık mı?

Sektörün içerisinde olduğum için mi bilmiyorum ancak sanki yavaş ilerliyoruz gibi geliyor. Halen hazırlanması gereken , onay süreçlerine tabi olan birçok prosedür var. Bunlar zaman aldığı gibi, harcamalarımızı da arttırıyor. Güneş Enerji santralinin devreye alınması birçok farklı kurum ve kuruluş ile ilgili olması zaten sayısı az olan küçük GES yatırımcımızı uzaklaştırmaktadır. Bu şartlarda küçük çatı solar enerji santrali yatırımları, orta-üst gelir grubu ve teknoloji meraklıları haricindekilere çok uzak kalmaktadır.

Sonuç

Güneş enerjisi ve elektrik üretimi konusunun çok daha geniş kitlelere duyurulması gerekmektedir. Yatırımın detayları güzel anlatılmalı ve oluşan katma değerlerden bahsedilmelidir. Çatı ges kurulumu dendiğinde sadece endüstriyel çatı akıllara gelmemelidir. EPC (anahtar teslim güneş enerji sanrali yapan) firmalarının işgücü olarak yatırımlarını mikro ges kurulumu odaklı düşünmeleri onları zarar ettirmeyecektir. En fazla istihdam sağlanabilecek ges şekli , sade vatandaşın çatısına kurulacak olan solar sistemlerdir.Çatı GES konusunu satış sonrası hizmetler ile bir bütün olarak değerlendiren kurucu firmalara da çokça ihtiyaç olacaktır.

Kerem Çilli
Teknik Destek Mühendisi
0544 8388222
keremcilli@technicall.com.tr

http://www.keremcilli.com/

http://www.technicall.com.tr/

 

 

2 yorum

 • Sayın Kerem Bey
  Sizinle % 100 aynı fikirdeyim .
  Hatta daha da fazla istekli olmalıyız.
  Türkiye’de 22 milyon hane var . 10 milyon çatı var diyelim . Bir çatıya 10 kw dan
  10 milyon x 10 kw = 100 milyon kw güç .
  Bu kabaca 100 milyon x 1.500 kws/kw = 150 milyar kws elektrik eder .
  Yıllık toplam ihtiyaç 300 kws/yıl dır . Yani ihtiyacın % 50 si çatılardan giderilir .
  Maliyet 1 kw güç = 1.000 $yatırım getirir . Bakım masrafı hemen hemen sıfırdır .
  1 kw 1.500 kws enereji ürettiğine göre 1 kws = 0.10 $ / kws ise

  Kerem bey
  ben enerji şirketlerini suçluyorum kendi menfaatlarını bilmiyorlar ülkeye de yazık ediyorlar .Maalesef yüzlerce firma var . Fakat bilgilisi yok . Şu anda her şirket en az 100 tane çatıya montaj yapıyor olmalı idi.
  Lütfen ehliyetsizleri ayıklayın .
  1.000 dolar bir yılda 150 $ gelir getirir .
  150/1000 = %15 Şu anda dolarınıza kim % 15 faiz veriyor .
  Artı elektrik fiatı hergeçen gün artacak . Getiri de artacaktır .

 • Bülteni takip eden bazı arkadalar solar yatırım için

  1 kw = 850 $ a kadar fiat vermişler .

  Bu takdirde getiri daha fazla olur .

  850 $ yatırım yılda 1600 kws eneerji veriyor . Yani 55 kuruş/kws = 55/6 = 0.09 $/kws dan
  1.600 kws x 0.09 = 144 $
  Getiri 144 $ / 850 $ = % 17 eder .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.