30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Arsenopirit Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Nedir?

Mispikel adıyla da anılan Arsenopirit minerali, çoğu durumda altın da içerir. Çelik grisi renginde olup metalik parlaklık gösterir.

Arsenopirit’te kısa sütun, iğne ve çubuk şeklinde oluşmuş kristallerine rastlanır. Elektriği iyi iletir. 420 – 675 ºC civarında parçalanır. Çizildiği zaman kıvılcım ve sarımsak kokusu çıkartır. Isıtılınca ölümcül bir gaz çıkarır, temas edilmesi zarar vermez ancak derhal elinizi yıkamanız gerekir.

Yüksek sıcaklıklarda oluşmuş Sn, Volfram, Cu, Zn yataklarında refakatçı mineral olarak görülür. Daha çok pnömatolitik ve hidrotermal evrede oluşur. Çoğunlukla Au ile birliktedir. Pegmatitler, kontakt metamorfik kireçtalarında saçınımlı halde bulunur.

Nerelerde Bulunur?

Türkiye’de Balya, Yusufeli Esendağ, Şebinkarahisar, Yenice Sarıçayır, Ödemiş Yılanlı, Küre yöresinde, Kemalpaşa da, Işık Dağı ve Sarılarda, Bitlis Yukarıerek, Maraş Pazarcık, Tire Bahçeli, Çobanlı Çiftçigediği, Keleş Soğukpınar da bulunur. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İtalya, Balkanlar, İngiltere, Meksika ve Bolivya’da bulunur.

Nerelerde Kullanılır?

Arsenopirit tıpta, cam yapımında, konserve yapımında, böcek ilacı yapımında ve boya sanayiinde kullanılır.

Nasıl Keşfedilir?

Arsenopirit, yaygın olarak bulunan bir arsenik mineralidir. Yüksek-orta dereceli sıcaklık koşullarında altın, gümüş, kalay ve tungsten yataklarında oluşur. Sfalerit, pirit, kalkopirit, galenit ve kuvars ile birlikte bulunur. Pegmatit, gnays, dolomit ve kireçtaşlarında saçınımlı olarak bulunur.

Kategori: Sulfide mineral

Kimyasal Bileşimi: FeAsS

Kristal Sistemi: Monoklinik

Kristal Biçimi: Genellikle kısa prizmatik kristalli, masif, kompakt, tanesel ya da sütunsal

İkizlenme: {100}, {001}, {101} ve {012} yüzeylerinde yaygın

Sertlik: 5.5 – 6

Özgül Ağırlık: 6.07 – 6.18

Dilinim: { 111} belirsiz

Renk ve Şeffaflık: Gümüş grisi-beyaz, opak

Çizgi Rengi: Koyu gri – siyahParlaklık: Metalik

Ayırıcı Özellikleri: Gümüş grisi rengi ile markazitten, kristal şekli ile skutteruditten ayrılır.

1 Yorum

  • f.bayındır dedi ki:

    Vay be türkler dışında bor madeninin ne olduğunu herkez anlamış nasıl yani biz türkler aptalmı oluyoruz.Bu neye benzedi İbn-i sina gibi dönemin en zeki türk yani islam bilim adamları şu an ki teknoloji ve bilimin cözemediği dönemin cogu ölümcül hatalıkla care bulmuş adı türk dini islam kitabı kuran…hazarfen celebi mimar sinan gibi şu anki bilimi hayretler icine sokan tarhimizde yaşayan bilim insanlarımızın eserleri buluşları icatları bişekilde batıya uyarlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.