30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Arnavutluk İletim Sistemi Operatörü EPİAŞ’ı Ziyaret Etti

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Arnavutluk İletim Sistemi Operatörü, OST heyeti 10 Aralık’ta EPİAŞ’ı ziyaret etti.

Arnavutluk İletim Sistemi Operatörü, OST heyeti Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ)’yi ziyaret etti. Toplantı sırasında OST Genel Müdürü Klodian Gradeci ve OST Piyasa Operasyonları Direktörü Fatbardha Bytyci’ye Türkiye enerji piyasası ve EPİAŞ’ın faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

EPİAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Karahan yaptığı açılış konuşmasında Türkiye enerji piyasası işletmecisi olarak, Arnavutluk’un enerji piyasasına katkıda bulunmak ve iki şirket arasındaki bilgi ve deneyimleri paylaşmak amacıyla bir araya gelindiğini kaydetti.

OST Genel Müdürü Klodian Gradeci, “Kurulu güç kapasitesi 4.600 MW ve bunun çoğu da hidrolik santrallerden geliyor.” dedi. Ayrıca, Kosova ve diğer bölge ülkeleriyle yakın işbirliği içinde olduklarını ve Arnavutluk’un komşu ülkelerle enterkonnekte bağlantısı olduğunu söyleyerek OST’nin altında oluşturulan bir birim ile aynı zamanda piyasa işletmecisinin işlevlerini de yerine getirdiklerini ifade etti. Önümüzdeki süreçte piyasa işlemlerini yürütmek için bağımsız bir şirket kurmak istediklerini söyleyen Gradeci, kurmayı planladıkları şirketin paydaş yapısını anlattı. Ayrıca, Türkiye’nin enerji piyasasının serbestleştirilmesi sürecindeki deneyimlerinden faydalanmak istediklerini belirtti.

EPİAŞ yetkilileri tarafından, Türkiye enerji piyasasının tarihsel gelişimi, EPİAŞ’ın faaliyetleri, EPİAŞ’ın sektördeki rolü ve işleyişi, Gün İçi ve Gün Öncesi Piyasası, Dengeleme Güç Piyasası ve Yan Hizmetler Piyasası hakkında bilgilendirme sunumları yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.