30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Arktik LNG 2” İçin Türk-İtalyan Ortaklığı Yapıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Rönesansve Saipem’in yaklaşık 2,2 milyar euroluk sözleşmeye imza attığı proje,yaklaşık 25,5 milyar dolarlık tüm yatırım bedeliyle tamamlandığında Dünya’nın en büyükleri arasında yer alacak.

Rönesans, LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) sektöründe yeni projelere imza atıyor. Rönesans grup şirketlerinden Rönesans Endüstri Tesisleri (RHI), İtalyan enerji şirketi Saipem ile kurduğu ortak girişimle, Rusya’nın “Arktik LNG 2” projesi kapsamında bazı tesislerinin tasarım ve inşaatını birlikte yapmak üzere anlaşmaya vardığını açıkladı.

Rönesans Holding ve Saipem yüzde 50’lik paya sahip olacak…

İtalya’nın başkenti Roma’da imzalanan sözleşmenin yatırım bedeli yaklaşık 2,2 milyar euro. Ortak girişimdebulunan Rönesans Holding ve Saipem yüzde 50’lik paya sahip olacak. Dünya’nın enbüyük LNG projelerinden biri olmaya hazırlanan Arktik LNG 2’nin tüm yatırımmaliyetinin ise yaklaşık 25,5 milyar dolar olacağı belirtiliyor.

6,6 milyon ton/yıl kapasiteli üç LNG tesisi yapılacak…

Rönesans, bu yeni ortaklıkla birlikte küresel LNG pazarının da önemli oyuncularından biri olduğunu gösteriyor. İmzalanan sözleşme doğrultusunda iki şirket, her biri yılda yaklaşık 6,6 milyon ton kapasiteye sahip (MTPA), üç Sıvılaştırılmış Doğal Gaz(LNG) tesisinin inşası gerçekleştirecek.

Gydan Yarımadası’nın batı kesiminde, Yamal-Nenets’in Özerk İdari Bölgesinde bulunan Tazovsky’de faaliyet gösterecek…

Ortak girişim kapsamında, 330×152 metrelik bir yüzey üzerinde bulunan 30 metrelik üç adet “Yerçekimi esaslıyapı”nın tasarım ve yapımı üstleniliyor. Toplam 7 yılda tamamlanması hedeflenen projenin yapım aşaması Murmansk’daki Novatek tesislerindeki rıhtımda tamamlanacak; oradan deniz yoluyla yüzdürülerek Gydan Yarımadası’nın batı kesiminde, Yamal-Nenets’in Özerk İdari Bölgesinde bulunan Tazovsky’e taşınacak ve burada faaliyete geçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.