30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Arkona RES Şebekeye İlk Elektriğini Gönderdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Norveçli Equinor ile Alman kamu şirketi E.ON tarafından işletilen Arkona açık deniz rüzgar çiftliği, ilk elektriğini Alman şebekesine gönderdi.

Equinor’dan, yapılan açıklamada, Baltık Denizi’nin Alman kesiminde yer alan Arkona rüzgar çiftliğinin yatırım tutarının 1,2 milyar avroya (1.41 milyar dolar) ulaştığı kaydedildi.

Arkona Rüzgar Çiftliği, tam kapasite çalışmaya başladığında, 385 megavat (MW) olacak ve yaklaşık 400 bin Alman evine güç gönderebilecek.

Equinor’un yeni enerji geliştirme müdürü Pal Coldevin, Arkona’nın 2012’den bu yana Avrupa’da online olarak açılan dördüncü rüzgar çiftliği olduğunu söyledi.

Coldevin, Equinor’un 40 yılı aşkın süredir en büyük enerji sağlayıcılarından biri olarak geliştirdiği iddialı stratejiye bir başka önemli katkı olduğunu vurguladı.

Siemens Gamesa Yenilenebilir Enerji’nin 60 adet türbininden oluşan proje, şu ana kadar kurulu 44 türbin ile inşaatın son aşamasında. Yıl sonuna kadar kurulumun tamamlanması amaçlanıyor.

Coldevin, Equinor’un offshore rüzgar portföyünün yenilenebilir enerji ile Avrupa’da 1 milyondan fazla konut tedarik etme kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Avrupa, açık deniz rüzgar sektöründe önemli bir oyuncu. Eylül ayı başında, İrlanda Denizi’nde bulunan dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği resmi olarak açıldı.

WindEurope’a göre, Avrupa’nın toplam açık deniz rüzgar kapasitesi 2017 yılında yüzde 25 arttı. Eylül ayı başında açılan dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği Walney Extension, 659 MW’lık bir kapasiteye sahip ve İngiltere’deki yaklaşık 600 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.