30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Arjantin Jeotermal Enerji için düğmeye bastı

1.600 MW’lık tahmini jeotermal potansiyeli ile, jeotermal enerjisi Arjantin’in genel enerji karışımının bir parçası olması için büyük bir fırsat var. Otoriteler tarafından atılan ilk adımlar ile momentum kazanıldı.

Yenilenebilir enerji sektöründe genel, pozitif, geniş ve dinamik bir yatırım süreci ile, Arjantin’in jeotermal enerji potansiyelinin avantajlarından yararlanma zamanı geldi.

Kullanıldığı takdirde Arjantin ekonomisi üzerinde olumlu etki yaratabilecek olan, Clean Energy XXI’e göre Arjantin yaklaşık 1.600 MW’lık bir tahmini jeotermal kaynak potansiyeline sahiptir.

Çalışmalar, jeotermal enerji üretimi potansiyeli olan yaklaşık 300 alanı göstermektedir. En iyi gelişme fırsatlarına sahip olan bölgeler Jujuy, Neuquén, San Juan, La Rioja, Tucumán, Salta, Catamarca ve Mendoza’da bulunan bölgelerdir. Kanıtlanmış potansiyeli olan bölgeler ise, Neuquén’deki Los Despoblados, Tuzgle, Falla Cotomar ve Copahue Volkanı’dır.

Yenilenebilir enerji yasası (no. 27.191) ile ülke, enerji matrisindeki yenilenebilir enerji payını 31 Aralık 2025’e kadar% 20’ye ve 2040’a kadar% 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Bu iddialı hedefe ulaşmak için, yenilenebilir enerji teknolojisi seçenekleri dahil her türlü araştırma yapmak gerekiyor. Bu durumun, ülkedeki jeotermal enerji projeleri için bir fırsat yaratması ve jeotermalden elektrik üretimi için bir miktar ivme yaratması beklenmektedir.

Arjantin’in yenilenebilir enerji programı RenovAr, 21 bölgedeki  147 projeyi 3 ihale turunda toplam 4.466.5 MW’a içermektedir. 41 adet güneş projesi, 34 adet rüzgar projesi, 18 adet biyokütle projesi, 14 adet küçük hidroelektrik projesi, 36’sı biyogaz projesi ve 4’ü düzenli depolama sahası biyogaz projelerinden oluşmaktadır. Şimdiye kadar bu programdan hiçbir jeotermal proje çıkmadı, ancak bu çok uzak olmayan bir gelecekte gerçekleşebilir.

Kaynak: jeotermalhaber.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.