30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Arıkaya Mahallesi Atıklarla Isınıyor

ESKİŞEHİR (Enerji Portalı) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Eskişehir’in Alpu ilçesinin Arıkaya Mahallesi’nde bakanlıkça kurulan ve köy konağı ile caminin ısınma ihtiyacını karşılayan biyoyakıt tesisinde incelemede bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz günlerde Eskişehir’in Alpu ilçesine bağlı Arıkaya Mahallesi’ne giderek burada orman köylülerine gelir getirmesi amacıyla oluşturulan alana badem fidanı ve lavanta fidesi dikti. Daha sonra Pakdemirli, beraberindeki AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel ve diğer ilgililerle yapımı devam eden Biyoyakıt tesisinde incelemelerde bulundu.

“Doğaya hiç atık bırakmadan tertemiz bir şekilde köy konağını ve camiyi ısıtıyoruz”

Bakan Pakdemirli, yakından takip ettiği projede orman atıkları ile köydeki cami, imam lojmanı ve köy konağının ısıtılmasının planlandığını, ayrıca metan gazı da üretimi gerçekleştirileceğinin haberini vererek şu sözleri söyledi:

“Kendi kendine yeterlilik ve orman köylerimizin boşalmaması çok önemli. Eskişehir’de Orman Fidanlığı’nda denedik ve şimdi köyümüzde deniyoruz. Olabildiğince kendi kendine yeterlilik, sürdürebilirlik ilkesi içerisinde bir permakültür kavramı içinde bir şeyin girdisi bir şeyin çıktısı olacak şekilde doğaya hiç atık bırakmadan tertemiz bir şekilde köy konağını ve camiyi ısıtıyoruz. 18 ay boyunca bu tesis sıcak su sağlayacak. 18 ay sonra da bu yerdekilerin hepsi gübre olacak. Burada ekilen tarlalara bu gübreleri sevk etmek suretiyle de doğaya atık salmadan 18 ay boyunca enerji üretmiş olacağız. 18 ay boyunca bedava ısı köylüye hizmet verecek.”

Metan Gazı da Üretilecek

Yakında gaz üretiminin de başlayacağını belirten Bakan Pakdemirli konuşmasını şu şekilde sürdürdü:  “İsterseniz gazla elektrikler kesildiğinde jeneratör çalıştırırsınız, ne isterseniz onu yaparsınız. Böyle örnek projeleri çoğaltmak istiyoruz. Bunun bir maliyeti yok her taraf ağaç, her taraf dal. Bu dalları bir patoz eşliğinde parçalayıp buradan ısı elde etmek mümkün.”

Milletvekili Karacan da Türkiye’nin en önemli konularından birinin enerji olduğuna değinerek, “Ormancılıkla geçinen mahallede enerji elde etmek için biyoyakıt tesisinin kurulmasından dolayı Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Buraya badem fidanları ve lavanta fideleri de diktik. Eskişehir’de böyle projelerin hayata geçirilmesi dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Konuşmanın ardından Bakan Pakdemirli ve beraberindekiler biyoyakıt tesisinden elde edilen sıcak suyla ısınan köy konağı ve camiyi inceledi. Pakdemirli, ayrıca mahallede hayata geçirilen “bitkisel kök yüzdürme yöntemiyle mutfak suyu arıtma” projesine ilişkin bilgilendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.