30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Arazim Var, GES Yatırımı Yapabilir Miyim ?

Mansur Zafer Topaloğlu (Köşe Yazısı)Son günlerde GES yatırımı ile ilgili çok fazla telefon alıyorum. Konu hakkında bilgisi olmayan yada bir yerden yarım yamalak duyumlar alan yatırım yapmak isteyen yatırımcı adayları tarafından arandım.  Genelde arazisi olduğundan ve bu işi ticari amaçlı yatırım yapmak isteyen kişilerdi bunlar. 

Arazi yatırımları konusunda hala bir bilgi kirliliği olduğunu düşünmekteyim. Bir çok mecrada farklı kişi ve kurumlarca açıklama yapıldı ama hala bu konuda bir bilgi eksikliği olduğunu fark ettim ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.  Halbuki bu ticari amaçlı GES için en azından şuan tren kaçtı demekten başka bir şey diyemiyorum.

12.05.2019 tarihinde yayınlanan yönetmelikte yeni bir lisanssız GES sürecine girilmiş oldu. Ben burada yönetmelikle ilgili kafa karıştırıcı maddeler ile ilgili bilgi vermeyeceğim.  Sadece lisanssız GES ile ilgili basit bir dil ile  kimler yatırım yapabilir, hangi durumda yatırım yapamaz gibi sade bilgiler vermeye çalışacağım.

Öncelikle yeni yönetmelikle  birlikte ticari amaçlı yapılan GES yatırımları tarihe karışmış oldu. Yani, yeni yapılacak GES başvuruları için  izin verilmemektedir. Aslında bu engel ile  yapmaya çalışılan  enerji hatlarındaki kayıpları minimize etmek. Elektriğin tüketildiği ve üretildiği yerin aynı yerde olması amaçlanmış.  

Biraz daha basit ve anlaşılır olması için maddeler halinde sıralamak isterim:

  1. Tarımsal Sulama Aboneleri ; Daha önceden tarımsal sulama aboneleri başvuru yapamıyordu. Yeni yönetmelik ile birlikte artık başvuru yapabiliyor. Fakat aylık mahsuplaşma sonrasında üretim fazlası enerji satışı yapılamıyor. Bu konuda umarım bir an önce yıllık mahsuplaşma gelir. En azından yatırım maliyeti çiftçiler için düşük olacaktır.
  2. Ticarethane veya Sanayi Aboneleri : Bu tip abone grupları en fazla sözleşme gücü kadar başvuru yapabilirler. Eğer çatıya GES sistemi kurulacak ise aylık mahsuplaşma sonrasında üretim fazlasını elektriğin satışı mümkün.  Eğer çatılarında yeterli yer yok ise, aboneliğin olduğu aynı ada parselde olmak şartı ile araziye de kurulum yapılabilir. Fakat burada aylık mahsuplaşma sonrasında üretim fazlasının satışı mümkün değildir.
  3. Mesken Aboneleri : Bu abone grupları da bir önceki maddede belirttiğim durum geçerlidir.  Genelde mesken aboneleri 10 kW ve altı başvuruları olmaktadır. Aynı inşaat ruhsat alanı içinde abonelik birleştirip tek başvuru yapmak yeni yönetmelikle birlikte mümkün olmuştur.
  4. Kamu Aboneleri  (Böyle bir abone grubu yok, genelleme yapmak istedim): Kamu statüsünde olan aboneler tek bir abonelik için başvuru yapacak ise  2. maddede anlattıklarım geçerlidir.  Aynı tip abonelik olmak şartı ile birden fazla abonelik  birleştirildiği zaman;  ülkemizde kamu başvuruları genelde belediyeler olduğu için belediyeler üzerinden örnek vererek anlatmak isterim. Belediyelerin bir çok aboneliği olduğu için abonelik birleştirme yapılıyor ve bir pazar yeri çatısı veya araziye kurulum yapabiliyorlar. Bu konuda sıkıntı yok. Fakat tüketim ve üretim aynı yerde olmadığı için üretim fazlası satışı mümkün olmuyor. Birde üretilen enerjinin hatta verilmesi ve geri alınmasında iletim bedelleri ödeniyor.  Bu konuda yönetmelikte umarım bir düzenleme gelir.

Yeni yönetmelik biraz kafa karıştırıcı olsa da iyice analiz yapıldığı zaman anlaşılmaz değil. Kendimce biraz anlatmaya çalıştım. Biraz daha kabaca  kabaca özetlersek;

GES, çatıya yapılırsa üretim fazlasının satışı mümkün, araziye yapıldığı durumda üretim fazlasının satışı mümkün değildir. Çatıda mahsuplaşma yaparken mahsuplaşma yaptığınız elektrik miktarı kadar hatta enerji verirken iletim bedeli alınmaz iken hattan çekilen enerjide %50 iletim bedeli alınmaktadır.  Arazi tipi GES kurduğunuz zaman mahsuplaşma yapılan enerji miktarı kadar hem hatta verirken hem hattan enerji çekerken iletim bedeli ödenmektedir.

Köşe Yazarı

Mansur Zafer Topaloğlu

TEL: 0532 286 5848
mansteen@gmail.com /mtopaloglu@yasaenerji.com.tr

Mansur-Zafer-Topaloglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.