30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Aramco Saldırılarından Tahran Sorumlu”

ABD (Enerji Portalı)– 14 Eylül’de Suudi Arabistan’daki Saudi Aramco petrol tesislerine düzenlenen saldırıların etkileri hala sürüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere New York’ta bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ortak bir açıklama yayımladı.

“14 Eylül 2019’da Suudi Arabistan topraklarındaki petrol tesislerine yapılan saldırıları en güçlü şekilde kınıyoruz.” ifadesine yer verilen açıklamada, Suudi Arabistan ile dayanışma mesajı verildi.

Açıklamada, İran’ın bu saldırının sorumluluğunu taşıdığı açıktır. Başka bir makul açıklama yoktur. Daha fazla detaya ulaşmak için yürütülen soruşturmayı destekliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Söz konusu saldırıların bölgede büyük bir çatışma riski doğurduğuna işaret edilen açıklamada, “Bu saldırılar, sürdürülebilir diplomatik çabalar ve tüm tarafların konuya dahil olması yoluyla bölgede tansiyonun düşürülmesinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Orta Doğu’da gerginliğin azaltılması çağrısı yapılan açıklamada,İran’ı diyalog kurmaya, provokasyondan ve gerginliğin tırmanmasından kaçınmaya davet ediyoruz.” ifadesine yer verildi.

İran, açıklamayı reddetti…

Tahran yönetimi ise İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından yapılan, “saldırıda sorumluluğu bulunduğu yönündeki” ortak açıklamayı reddettiklerini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi, ortak bildiriye atıfla, “Açıklama, Avrupa’nın ABD’nin zorbalığına karşı koyacak gücü ya da iradesi olmadığını gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

” Yeniden iç talebi karşılayacak üretim kapasitesine yaklaştık.”

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, saldırı sonrasında yeniden iç talebi karşılayacak üretim kapasitesine yaklaştıklarını duyurdu.

Suudi Enerji Bakanı açıklamasında, etan gazında iç talebin günlük 940 milyon metreküp olduğunu, üretimin ise günlük 900 milyon metreküpe ulaştığını belirtti.

Yapılan saldırı nedeniyle ülkenin petrol üretiminde günlük 5,7 milyon varil kesinti olduğu belirtildi…

Kaynak: EuroNews

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.