30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


AR-GE Faaliyetleri İçin Ayrılan Ödenek ve Harcamalar Açıklandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – TÜİK’in “Merkezi Yönetim Bütçesinden AR-GE Faaliyetleri İçin Ayrılan Ödenek ve Harcamalar, 2021” verilerine göre Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge harcaması 2020 yılında 14 milyar 331 milyon TL oldu.

Merkezi yönetim bütçesi verileri kullanılarak yapılan hesaplamalara göre 2020 yılında Ar-Ge faaliyetleri için gerçekleştirilen harcama 14 milyar 331 milyon TL oldu. Bu sonuca göre merkezi yönetim bütçesinden yapılan Ar-Ge harcamalarının 5 trilyon 48 milyar TL olan Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) içerisindeki oranı %0,28 oldu.

Bütçe başlangıç ödenekleri esas alınarak hesaplanan tahmini sonuçlara göre 2021 yılı merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için 18 milyar 339 milyon TL tahsis edildi. 

Dolaylı Ar-Ge desteği 8 milyar 334 milyon TL oldu

Ar-Ge faaliyetlerine yönelik vergi indirimi ve istisnalarının toplamı 2020 yılında 8 milyar 334 milyon TL oldu.

Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge harcamaları ile dolaylı Ar-Ge destekleri(1), 2008-2020

(1) Dolaylı Ar-Ge desteği Hazine ve Maliye Bakanlığı verileri kullanılarak hesaplanmaktadır.

Merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge için yapılan harcamaların GSYH içindeki payı, 2008-2020

En fazla fonlama genel bilgi gelişimi için üniversitelere yapıldı

Ar-Ge için merkezi yönetim bütçesinden yapılan harcamalar sosyo-ekonomik hedeflere göre sınıflandırıldığında 2020 yılında en fazla Ar-Ge fonlaması %48,8 ile genel bilgi gelişimi için üniversitelere yapıldı. Bu sosyo-ekonomik hedefi; sırasıyla %13,4 ile savunma, %10,2 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, %6,7 ile ulaşım, telekomünikasyon ve diğer altyapılar ve %5,9 ile eğitim takip etti.

Bütçe başlangıç ödenekleri esas alınarak yapılan hesaplamalara göre, 2021 yılında Ar-Ge için en fazla ödeneğin %44,6 ile genel bilgi gelişimi için üniversitelere ayrılacağı tahmin edildi. Savunma %28,4 ile sosyo-ekonomik hedefler arasında ikinci sırada yer aldı. Bu hedefleri %7,9 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, %7,4 ile genel bilgi gelişimi (diğer kaynaklardan finanse edilen) ve %4,1 ile eğitim izledi.

En fazla harcamanın yapıldığı ilk beş sosyo-ekonomik hedef, 2020 

Açıklamalar

  • Devletin (merkezi yönetim kurum/kuruluşlarının) ilgili yılda bütçe başlangıç ödeneklerine (tahmini) ve harcamalara (nihai) göre gerçekleştirdiği Ar-Ge finansmanının hesaplanması Ar-Ge faaliyetleri için devlet desteğini ölçme açısından önemlidir. Ar-Ge için devletin ayırdığı ödenek/harcama sadece kamu kurum/kuruluşlarında gerçekleştirilen Ar-Ge’yi değil, aynı zamanda diğer üç ulusal sektörde (mali ve mali olmayan şirketler, kar amacı olmayan kuruluşlar ve yükseköğretim sektörü) ve yurt dışında (uluslararası kuruluşlar dâhil) devlet tarafından finanse edilen Ar-Ge’yi de kapsar.
  • Bütçe verilerine dayalı hesaplamalarda 2021 yılına kadar Analitik Bütçe Sınıflandırması kullanılırken, bu haber bülteninde 2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin program bütçeye uygun olarak hazırlanması nedeni ile Program Sınıflandırması kullanılmıştır.
  • Dolaylı Ar-Ge destekleri ise 193, 5520, 4691, 5746 ve 3065 sayılı kanunlarda yer alan Ar-Ge’ye ilişkin indirim ve istisnaları kapsamakta olup Hazine ve Maliye Bakanlığı verileri kullanılarak hesaplanmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.