30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Apple’ın İş Ortaklarından Elektrikli Otomobil Hamlesi!

İSTANBUL (Enerji Portalı)-Önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobil pazarına girmeye hazırlanan Apple, mobil taraftaki en büyük tedarikçileriyle rakip olacak.

Apple, yakın gelecekte elektrikli otomobil sektörüne girmeyi hedeflediğini artık gizlemiyor. Zira ortaya çıkan patent başvuruları sayesinde, zaman içerisinde büyük bir değişim olacağı tahmin edilse de şirketin şu anda aklında bulunan Apple Car tasarımını görüyoruz. Ancak ortaya çıkan haberlere göre şirketin en büyük iş ortakları, piyasaya girme konusunda elini çabuk tuttu.

Apple tedarikçisi Foxconn ve Luxshare, elektrikli otomobil pazarında!

Apple tarafından iPhone’ların montajı için görevlendirilen Tayvan merkezli Foxconn, 2023 yılı sonuna kadar Kuzey Amerika’da elektrikli otomobil piyasasına gireceğini ve ilk aracın da yakın gelecekte çıkacağını söyledi. Hatta gerekli onayı geçtiğimiz yıl aldığını fakat tesis için uygun konumu belirlemek için ABD ve Meksika’da yapılan çeşitli araştırmaların pandemi sebebiyle uzun sürdüğünü belirtti.

Bir diğer tedarikçi şirket Çin merkezli Luxshare ise elektrikli otomobil üretebilmek için Apple ile hiçbir organik bağı bulunmayan Chery Group’un ortağı olarak piyasaya girdi. Fakat bu, şirketin ilk Çin pazarı deneyimi olacağından Apple’ın gelecekteki Apple Car planları için de önemli bir iş ortaklığını doğurabilir.

DigiTimes Asia tarafından gündeme getirilen iddialara göreyse Apple, ilk otomobil modelini önümüzdeki bir iki yıl içerisinde (muhtemelen 2025 yılına kadar) seri üretime hazır hale getirecek. Ancak henüz prototipin test aşamasına gelmediği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.